جمعه , ۲۲ آذر ۱۳۹۸
خانه « دسته‌بندی نشده « تأثیر موسیقی بر خلاقیت
تاثیر موسیقی بر خلاقیت

تأثیر موسیقی بر خلاقیت

 

تأثیر موسیقی بر خلاقیت

 

خلاقیت و موسیقی

تأثیر موسیقی بر خلاقیت موضوع جدیدی است که با پیشرفت علم توانسته‌ایم به آن دست پیدا کنیم. البته از گذشته از تأثیراتی که موسیقی بر روی انسان می‌گذارد همه آگاه بوده‌اند. مثلاً در زمان ارسطو و افلاطون از موسیقی به‌عنوان مکملی برای درمان بیماری‌ها استفاده می‌شد.

 

اندیشه بزرگان درباره موسیقی

جالب است بدانید که ارسطو موسیقی را یکی از شاخه‌های علم ریاضی می‌دانسته و ابوعلی سینا در بخش ریاضی کتاب شفا به موسیقی اشاره‌کرده است. نیچه هم گفته جالبی درباره موسیقی دارد و می‌گوید بدون موسیقی، زندگی اشتباهی بیش نبود. دکتر الهی قمشه‌ای درباره موسیقی می‌گفتند که آدم باید روزی حداقل یک موسیقی خوب گوش کند.

 

مطالب مرتبط :  6 توصیه از پیکاسو درباره خلاقیت

 

یک قرص والیوم

شاید عده‌ای هنوز درباره تأثیر موسیقی شک و شبهه‌ای داشته باشند اما جالب آنکه تحقیقات ثابت کرده است، احساسی که از ۳۰ دقیقه گوش دادن به موسیقی ایجاد می‌شود معادل آرامشی است که از خوردن یک قرص والیوم به دست می‌آورید. امروزه حتی بحث موسیقی‌درمانی به‌صورت جدی مطرح است و از آن استفاده می‌شود.

 

ورزش و خلاقیت

حتماً دیده‌اید که برنامه‌های ورزش صبحگاهی با یک موسیقی همراه است که انسان را به تحرک وادار می‌کند. موسیقی خوب و انرژی‌زا سبب ایجاد جنب‌وجوش و حرکت در فرد می‌شود. این جنب‌وجوش و حرکت در فرد منجر به ایجاد تغییراتی در حالت و روحیات فرد می‌شود. مثلاً فرد را به ورزش و انجام حرکات ورزشی ترغیب می‌کند. ورزش کردن موجب افزایش سروتونین و دوپامین را در بدن انسان می‌شود. همان‌طور که گفتیم سروتونین و دوپامین خلاقیت را افزایش می‌دهند.

 

مطالب مرتبط :  شش کلاه تفکر

 

اولین برخورد با موسیقی

موسیقی اولین چیزی است که انسان با آن در این جهان برخورد می‌کند. صدای قلب خودمان اولین موسیقی است که در دوران جنینی شنیده‌ایم و از آن به بعد با موسیقی آشنا شده‌ایم. یادم می‌آید در سال دوم راهنمایی معلمی داشتیم که به همه ما در کلاس هنر و نقاشی نوت های موسیقی را در یک مدرسه دولتی آموزش داد! آن موقعه من خیلی از همکلاسی‌هایم خیلی از این اجبار معلم خوشمان نمی‌آمد ولی بعداً فهمیدیم که چه خدمتی به ما کرده است.

 

موسیقی؛ شمشیری دولبه

البته آن چیزی که در این مقاله و تأثیر موسیقی بر خلاقیت اشاره می‌کنیم تأثیر موسیقی خوب و فاخر است. متأسفانه برخی از موسیقی‌ها در فضای جامعه را می‌بینیم که به‌جای اینکه روح‌نواز باشند، روح‌خراش هستند. این سبک از موسیقی‌ها سبب کاهش عملکرد و خلاقیت انسان نیز می‌شود. مثلاً یک تحقیق جالب درباره موسیقی‌های آزاردهنده انجام شد. نتایج تحقیقات نشان داد که موسیقی‌های آزاردهنده سبب توقف رشد گیاه می‌شوند. قدرت موسیقی به حدی زیاد است که حتی گاهی می‌تواند همانند برخی از داروها وابستگی ایجاد نمایید و اعتیادآور باشد.

 

مطالب مرتبط :  چک‌لیست ایده پردازی رابرت هریس

 

انگیزه و خلاقیت

حتماً خودتان هم تجربه کرده‌اید وقتی‌که بی انرژی و بی‌انگیزه هستید و به یک موسیقی خوب گوش می‌کنید انگیزه‌تان افزایش پیدا می‌کند. انگیزه و خلاقیت هم ارتباطی جدانشدنی دارند. کسانی که انگیزه بالایی برای انجام کاری دارند خلاقیت‌های جالبی از خود نشان می‌دهند. موسیقی سبب افزایش و حفظ انگیزه شخص می‌شود. پس هر از چند گاهی برای حفظ انگیزه به چند موسیقی خوب گوش کنید.

تاثیرات جالب موسیقی

سروتونین و خلاقیت

ریتم موسیقی منجر به افزایش تولید و در پی آن افزایش سطح سروتونین در بدن و مغز انسان می‌شود. همچنین موسیقی قسمت‌هایی را در مغز فعال می‌کند که دوپامین «هورمون شیمیایی لذت» در آنجا ترشح می‌شود. شاید سؤال بپرسید که سروتونین و دوپامین چه چیزی هستند؟

به زبانی ساده سروتونین و دوپامین انتقال‌دهنده‌های عصبی و هورمون‌های عصبی هستند که افزایش آن‌ها در بدن موجب ایجاد و جنب‌وجوش، لذت، سرخوشی شادمانی، سرحالی، شادی و … می‌شوند.

در حالت طبیعی هرگاه اتفاق خوبی می‌افتد و شما شادمان و خوشحال می‌شوید این هورمون‌ها در بدن شما ترشح می‌شوند. مثلاً وقتی گروه موردنظرتان پیروز می‌شود، یاد خاطره‌ای لذت‌بخش می‌افتید، مسئله هیجان‌انگیزی را پیگیری می‌کنید و … مغز سروتونین و دوپامین آزاد می‌کند که باعث تحریک و به اوج رسیدن احساسات دلپذیر می‌شود.

ریتم موسیقی می‌تواند موجب تحریک ضربان قلب، امواج آلفای مغز و… شود و این اثر موسیقی یکی از شیوه‌های درمان افسردگی است. به‌علاوه ملودی همچون جرقه‌های شتاب‌دهنده است و کاتالیزور فرآیند خلاقیت است.

 

ارتباط دونیم کره مغز با موسیقی

موسیقی باعث می‌شود که هر دو نیمکره چپ و راست مغز هم‌زمان تحریک شوند. تحریک دونیم کره به‌صورت هم‌زمان سبب می‌شود که تجزیه‌وتحلیل، تلفیق و پردازش اطلاعات ورودی در مدت‌زمان کمتری میسر شود. بعلاوه با فعال شدن هم‌زمان دو نیمکره، فرآیند یادگیری و جذب اطلاعات و درنهایت رشد مهارت‌های شناختی در مغز تقویت می‌شود.

در تحقیقات و مطالعات زیادی ثبات شده است که با کمک این پدیده می‌توان تا میزان پنج برابر یادگیری را افزایش داد. شاید شما نقالان، داستان‌سرایان را دیده‌اید که داستان‌های خود را با ریتم خاصی بیان می‌کنند. دلیل این موضوع همین پدیده است تا بتوانند با استفاده از ریتم و ملودی صدها داستان با جزئیات را به خاطر بسپارند و بیان کنند. شاید فکر کنید این شیوه مختص به ایرانیان بوده است اما هنرمندان درام پرداز یونانی نیز از این شیوه استفاده می‌کردند.

 

مطالب مرتبط :  اثر مدیچی

 

صدای پس‌زمینه می‌تواند خلاقیت را افزایش دهد.

تحقیقات نشان می‌دهد که سطح ملایمی از موسیقی نقطه عطفی برای خلاقیت است. موسیقی که در پس‌زمینه پخش می‌شود حتی بیشتر از سطوح پایین موسیقی سبب تحریک خلاقیت می‌شود.

شاید بپرسید مکانیسم عملکرد این پدیده چگونه‌ است؟

موسیقی ملایم سبب افزایش دشواری پردازش می‌شود. این دشواری پردازش اطلاعات سبب افزایش پردازش انتزاعی می‌شود که خود این پردازش انتزاعی سبب ایجاد خلاقیت می‌شود.

یک نکته بسیار مهم است که نیاز به بررسی بیشتری دارد. ملودی، عاملی است که در هماهنگی با ریتم عمل می‌کند. این هماهنگی سبب تفکیک قدرت استدلال و قوای عقلانی افراد می‌شود. این نکته سبب می‌شود زمانی که شخص درگیر با چالش، مشکل، مسئله‌ای و … است تعداد زیادی ایده و راه‌حل جدید و خلاقانه ایجاد کند. از تأثیر موسیقی بر خلاقیت غافل نشوید و از آن برای حل مشکلاتتان استفاده کنید.

 

در آخر

در این مقاله به بررسی تأثیر موسیقی بر خلاقیت پرداختیم. سعی کنید موسیقی‌های خوب انتخاب کنید و به آن‌ها گوش دهید. گوش دادن به موسیقی خوب خلاقیت شمارا افزایش خواهد داد.

 

 

درباره‌ی سعید کیانفر

سلام من سعید کیانفر هستم و در این وبسایت مطالب و یافته های خودم درباره خلاقیت با شما به اشتراک بگذارم.

همچنین ببینید

محر کهای مغزی خلاقیت

۹ محرک‌ مغزی برای تقویت خلاقیت

۱۰ مورد از محرک‌های مغزی برای تقویت خلاقیت  آیا احساس می‌کنید که نیاز به تقویت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *