شنبه , ۲ آذر ۱۳۹۸
خانه « دسته‌بندی نشده « تکنیک ایده پردازی گشت‌وگذار گروهی
تکنیک گشت و گذار گروهی

تکنیک ایده پردازی گشت‌وگذار گروهی

تکنیک ایده پردازی گشت‌وگذار گروهی

خلاقیت و تکنیک های گروهی

شاید شما هم در پیدا کردن ایده‌های جدید به مشکل برخورد کرده‌اید. تکنیک‌های فردی و گروهی زیادی برای پیدا کردن ایده وجود دارد و یکی از این تکنیک‌ها، تکنیک ایده پردازی گشت‌وگذار گروهی است. معمولاً از این تکنیک زمانی استفاده می‌شود که افراد نتوانسته باشند از تکنیک‌های ایده پردازی مانند طوفان فکری، داستان‌نویسی دیواری و غیره به ایده یا راه‌حلی دست کرده باشند. از این تکنیک می‌توانید برای حل تمامی انواع مسائل ازجمله مسائل محدود، ساده و پیچیده استفاده کنید. تکنیک ایده پردازی گروهی گشت‌وگذار به چهار قسمت تقسیم‌بندی می‌کنند.

 

این چهار مرحله شامل:

  1. گشت‌وگذار تخیلی
  2. مقایسه صورت‌مسئله و رویدادهای گشت‌وگذار
  3. آنالیز و مقایسه برای رسیدن به راه‌حل‌های خلاق
  4. سهیم شدن در تجارب گروه

 

مطالب مرتبط :  چک‌لیست ایده پردازی رابرت هریس

مرحله اول: گشت‌وگذار شخصی

در این قسمت رهبر یا مدیر گروه از اعضای گروه می‌خواهد تا یک گشت‌وگذار خیالی و ذهـنی در یک مکان فیزیکی دلخواه که هیچ رابطه‌ای با مسئله موردبحث و بررسی ندارد انجام دهند. رهبر یا مسئول گروه از اعضا گروه می‌خواهد که چشمانشان را ببندند و با استفاده از قوه تخیل خود به این سفر ذهنی و خیالی بروند. ممکن است آن مکان موزه، جنگل، ورزشگاه، سالن، مرکز خرید، آبشار، مکانی تاریخی، شهر یا هر نوع مکان دیگری، چه واقعی و چه خیالی باشد.

 

مرحله دوم: مقایسه صورت‌مسئله و رویدادهای گشت‌وگذار (تشبیه سازی)

بعدازآنکه تمامی اعضای گروه این گشت‌وگذار ذهنی را انجام دادند و همگی اعلام آمادگی کردند باید با هماهنگی و اجازه گرفتن از رهبر گروه طی ۱۰ تا ۱۵ دقیقه، تجارب خود را از این سفر ذهنی بیان کنند. نکته مهم در این مرحله این است که افراد باید بین مشاهدات خود در طی سفر ذهنی و مسئله موجود، تشبیهی پیدا کنند. یعنی به‌نوعی از یافته‌های سفر خود چیز مفیدی برای حل مسئله ارائه دهند.

 

مطالب مرتبط :  7 منبع نوآوری

 

مرحله سوم: آنالیز و مقایسه برای رسیدن به راه‌حل‌های خلاق

زمانی که هر یک از اعضای گروه تجارب خود را بیان کردند، رهبر گروه از آن فرد گروه درخواست می‌کند تا رابطه‌ای بین تجارب، تشبیه‌ها و قیاس‌های سفر ذهنی با راه‌حل‌های واقعی مسئله موجود پیدا و آن را بیان کنند.

 

مرحله چهارم: سیهم شـدن در تجارب گروه

در این مرحله از اعضای گروه خواسته می‌شود تا در سیر و سیاحت‌ها، قیاس‌ها، ادراک‌ها، شناخت‌ها و راه‌حل‌های خود برای اعضا دیگر گروه بیان کنند. در این تکنیک همانند طوفان فکری، اعضای گروه می‌توانند با شنیدن ایده‌های سایر اعضا، درباره آن‌ها فکر و اظهارنظر کنند.

 

در آخر

 

با استفاده از تکنیک گشت‌وگذار گروهی ممکن است ایده‌ها و راه‌حل‌های جدید و خلاقانه‌ای برای حل مسئله و مشکل موردنظرتان پیدا کنید که در روش‌های گروهی دیگری مثل طوفان فکری، نگارش فکری،تکنیک دلفی، داستان‌نویسی دیواری و … به ذهن اعضای گروه خطور نکرده باشد.

 

 

درباره‌ی سعید کیانفر

سلام من سعید کیانفر هستم و در این وبسایت مطالب و یافته های خودم درباره خلاقیت با شما به اشتراک بگذارم.

همچنین ببینید

محر کهای مغزی خلاقیت

۹ محرک‌ مغزی برای تقویت خلاقیت

۱۰ مورد از محرک‌های مغزی برای تقویت خلاقیت  آیا احساس می‌کنید که نیاز به تقویت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *