شنبه , ۲ آذر ۱۳۹۸
خانه « دسته‌بندی نشده « خلاقیت از دیدگاه دیوید اگیلوی
خلاقیت از دیدگاه دیوید اگیلوی

خلاقیت از دیدگاه دیوید اگیلوی

خلاقیت از دیدگاه دیوید

 

 

خلاقیت از دیدگاه دیوید اگیلوی

 

خلاقیت از دیدگاه دیوید اگیلوی بسیار جالب است و می خواهیم امروز خلاقیت را از دیدگاه او بررسی کنیم. خود من دیوید اگیلوی و کارهایش را بسیار دوست دارم زیرا واقعا انسان خلاق و با اراده ای بوده است و توانسته کارهای بزرگی را انجام دهد. بگذارید یک مثال بزنم تا جایگاه بزرگ دیوید اگیلوی برایتان روشن شود. اگر بخواهیم از تبلیغات صحبت کنیم و از دیوید اگلیوی صحبت نکنیم مثل این است که از فیزیک صحبت کنیم ولی از انیشتین صحبت نکنیم.

 بررسی خلاقیت از دیدگاه افراد بزرگ شاید دریچه‌ای جدید به روی ما باز کند. در این مقاله دیدگاه دیوید اگیلوی نابغه عرصه تبلیغات جهان در مورد چهار مشکل عمده‌ی دنیای تبلیغات را بررسی خواهیم کرد.

۱- عدم استفاده از خلاقیت

یکی از مشکلاتی که وجود دارد این است که آژانس‌های تبلیغاتی با بهره نبردن و عدم استفاده از خلاقیت پول و سرمایه مشتریان خود را به هدر می‌دهند. چنین آژانس‌های تبلیغاتی به‌طورمعمول ابتدایی‌ترین اصول تبلیغات را زیر پا می‌گذارند و به‌وضوح نشان می‌دهند که از کارمندانی ناآگاه و بی‌تجربه استفاده می‌کنند.

مطالب مرتبط :  چک‌لیست ایده پردازی رابرت هریس

۲- افراد غیر خلاق

مشکل بعدی وجود افرادی است که ذهن خود را بیشتر معطوف سودآوری کرده‌اند تا خلاقیت. این طیف از آژانس‌ها با تأسیس چند برند متفاوت و مختلف و یا ادغام شرکت‌های کوچک دیگر در دل خود، هزینه‌های بسیار کلانی را صرف خرید واحدهای کوچک کرده‌اند.

۳- تمرکز اشتباه

مشکل بعدی این است که تولیدکنندگان محصولات بسته‌بندی‌شده که بخش قابل‌توجه و عمده‌ای از مشتریان آژانس‌های تبلیغاتی هستند، بجای اینکه به تبلیغات محصولشان متمرکز شوند و هزینه کنند، باهدف افزایش میزان فروش، بهروش‌هایی مانند حراج، ارائه بسته‌های هدیه درازای خرید بیشتر و … روی می‌آورند. آن‌ها درواقع بجای اینکه سعی کنند محصولشان را معرفی کنند و نام آن را بر سر زبان‌ها بیندازند، با شکستن قیمت و رضایت دادن به سود کمتر راه فروش بیشتر را در پیش می‌گیرند. شاید این پدیده را امروز در فروشگاه‌های بزرگ زنجیره‌ای به‌وفور مشاهده می‌کنید. شاید دیگر به‌راستی زمان آن رسیده است که زنگ خطر نابودی نام‌های تجاری را به صدا درآوریم. شاید از خود بپرسید که چرا این ادعا را داریم. دلیل این ادعا آن است که اگر تولیدکنندگان به کمترین میزان سود اکتفا کنند دیگر توانی برای پرداخت هزینه‌های تبلیغاتی را نخواهند داشت.

مطالب مرتبط :  3 منبع خلاقیت از دیدگاه برایان تریسی

۴- افراد در بعد هنری

حالا برسیم به مشکل چهارم. مشکل چهارم این است که در طیف گسترده‌ای از آژانس‌های تبلیغاتی افرادی مشغول فعالیت هستند که تبلیغ و تبلیغات را با هنر درآمیخته‌اند. متأسفانه ازآنجایی‌که این دسته از افراد هرگز در طول زندگی خود حتی یک‌بار هم تجربه فروش چیزی را نداشته‌اند، تبلیغاتی طراحی می‌کنند که بیشتر جنبه هنری داشته و گویا قرار است آن را به بخش مسابقه جشنواره‌ی کن فرستاده شود. این افراد فقط می‌خواهند که نتیجه کارشان چشم‌نواز و جذاب باشد و به‌هیچ‌وجه تعلق‌خاطری به محصول موردنظر ندارند.

کلام آخر:

در این مقاله خلاقیت از دیدگاه دیوید اگیلوی بررسی کردیم. اگر این چهار نکته اشاره‌شده توسط دیوید اگیلوی  را بررسی کنیم خواهیم دید که دیوید اگیلوی به جایگاه خلاقیت و تفکر خلاق اهمیت ویژه‌ای قائل بوده است.

 

 

 

درباره‌ی سعید کیانفر

سلام من سعید کیانفر هستم و در این وبسایت مطالب و یافته های خودم درباره خلاقیت با شما به اشتراک بگذارم.

همچنین ببینید

محر کهای مغزی خلاقیت

۹ محرک‌ مغزی برای تقویت خلاقیت

۱۰ مورد از محرک‌های مغزی برای تقویت خلاقیت  آیا احساس می‌کنید که نیاز به تقویت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *