جمعه , ۲۲ آذر ۱۳۹۸
خانه « دسته‌بندی نشده « طوفان فکری
وفان فکری چیست

طوفان فکری

 

به نظرت برای این مشکل چیکار کنیم؟

بهترین راه‌حل برای فلان مشکل چیه؟

چطوری این مشکل حل کنیم که نه سیخ بسوزه و نه کباب

این مشکل نمیشه حل کرد

همه تو گیرکردن تو این مشکل

به نظرت چطوری میتونیم بهترین راه‌حل پیدا کنیم.

 

حتماً شما هم که در حال خواندن این مقاله هستید در طول زندگی خود به مشکلاتی برخورد کرده‌اید و جملات بالا را شنیده‌اید. همین‌الان هم که در حال مطالعه این مقاله هستید ممکن است در محل کار، منزل و .. با مسئله‌ای مواجه باشید و به دنبال پیدا کردن راه‌حل خلاقانه و خوبی باشید. اما به نظر شما چگونه می‌توانیم همیشه برای مسائلی که با آن‌ها مواجه می‌شویم راه‌حل‌های خوبی پیدا کنیم؟

 جواب این سؤال این است که باید روش‌های حل مسئله را به‌خوبی یاد بگیریم.طوفان فکری یکی از روش‌های بسیار قدرتمند حل مسئله در جهان است.  در این مقاله قدم به قدم این موضوع را بررسی خواهیم کرد.

 

مواجهه اسبورن در شرکت و ابداع طوفان فکری

مبتکر طوفان فکری

الکس اسبورن مبتکر طوفان فکری که یک کارشناس تبلیغات بود، متوجه شد که در جلسات متعارف کاری شرکت‌کنندگان به دلایلی همچون حجب و حیا، ترس از دلگیری مافوق، ایجاد ناراحتی بین همکاران و غیره از اظهارنظرهای صریح و شفاف و بیان ایده‌های جدید دوری می‌کنند. وی با بررسی دقیق موانعی که سبب جلوگیری از بیان ایده‌ها در جلسات می‌شد قوانینی را طراحی نمود که منجر به پیدایش تکنیک جدیدی شد. تکنیک طوفان فکری از زمان ابداع و معرفی، همچون آتشی فراگیر، همه‌جا مورداستفاده قرارگرفته است.

 

مطالب مرتبط :  تکنیک استخوان ماهی- تکنیکی شناخته شده برای خلاقیت و ایده پردازی

 

طوفان فکری چیست؟

وفان فکری چیست

طوفان فکری به بیانی ساده یعنی همه افراد در جلسه‌ دورهم جمع شوند و بدون ترس تمامی نظرات و ایده‌های خود را در مورد یک موضوع بیان کنند تا از دل این پیشنهادات بالخره به راه‌حلی مشخص دست پیدا کنند. البته به طوفان فکری، طوفان ذهنی، یورش فکری، یورش مغزی، بارش افکار و غیره نیز می‌گویند. الکس اف.اسبورن، طوفان فکری را این‌گونه تعریف می‌نماید: «تکنیکی که در جلسه‌ای اعمال می‌شود که در آن‌یک گروه از افراد سعی دارند تا از طریق جمع‌آوری همه ایده‌هایی که به‌طور خودجوش توسط شرکت‌کنندگان بیان می‌شود، راه‌حلی برای مشکلشان پیدا کنند.»

 

 

چرا باید از طوفان فکری استفاده کنیم؟

روش قدیمی حل مسئله به‌صورت گروهی مشکلات زیادی دارند. در گروه افرادی که اعتمادبه‌نفس بالایی دارند بر اعضای ضعیف ­تر گروه مسلط می‌شوند و افرادی که اعتمادبه‌نفس پائینی دارند، از بیان راحت و آزادانه‌ی ایده‌هایشان می‌ترسند. برخی از افراد نیز برای همسو شدن با نظرات گروه تحت‌فشار قرار می­گیرند و یا به دلیل ترس یا احترامی که برای افراد دیگر قائل‌اند، نظرات آن‌ها را تأیید می‌کنند. به این دلایل روش گروهی حل مسئله اغلب بازدهی خوبی ندارد.

اما تکنیک طوفان فکری محیطی فراهم می­کند که در آن‌همه افراد تشویق می­شوند تا نظرات و ایده‌های خود را بیان کنند زیرا از همه‌ی افراد خواسته می­شود که به‌طور آزادانه نظراتشان را بیان کنند و انواع راه‌حل‌های جدید و خلاقانه‌ای که به ذهنشان می‌رسد را بدون ترس بیان کنند. کن بلانچارد می‌گوید: هیچ یک از ما به اندازۀ همۀ ما باهوش نیست. با این رویکرد نظرات تمامی افراد را می‌شنویم و بهترین تصمیم ممکن را می‌گیریم.

 

کجا می‌توانیم از طوفان فکری استفاده کنیم؟

در هرجایی که با مسئله روبرو شویم می‌توانیم از طوفان فکری استفاده کنیم. اجازه بدهید ابتدا لغت مسئله را تعریف کنیم. مسئله تفاوت وضع موجود با وضع مطلوب است. ممکن است شما در کارگاه با تجهیزات، درفروش با مشتریان، در تولید با تولیدات، در بازاریابی با خریداران، در محل کار با همکاران، در خانه با خانواده و یا هر جای دیگر مسئله‌ای داشته باشید که در این شرایط می‌توانید از طوفان فکری استفاده کنید. اکثر جلسات به علت وجود مسئله‌ای تشکیل می‌شود. اگر به‌صورت صحیح مفاهیم و قوانین طوفان فکری را یاد گرفته باشیم، می‌توانیم از آن‌ها در تمامی جلسات استفاده کنیم.

 

مطالب مرتبط :  شش کلاه تفکر

 

طوفان فکری و اتاق فکر

واژه «تینگ تانک» یا اتاق فکر در جنگ جهانی دوم به اتاقک‌هایی گفته می‌شد که نظامیان آمریکائی در آن‌ها، مصون از ورود حشرات نقشه‌ها و استراتژی‌های جنگی خود را طراحی می‌کردند، اما اصطلاح اتاق فکر به‌طور رسمی برای اولین بار توسط شرکت معتبر راند استفاده شد.

برخی از افراد به‌اشتباه اتاق فکر و اتاقی که در آن جلسه طوفان فکری برگزار می‌شود را یک موضوع می‌داند. طوفان فکری یک روش حل مسئله است که در یک یا حداکثر چند جلسه محدود به پایان می‌رسد؛ اما اتاق فکر به موسسه و یا سازمانی گفته می‌شود که مأموریت آن ارائه رهنمودهایی به سازمان‌ها در زمینه‌های مختلف است.

 

کار گروهی

طوفان فکری یک کاری گروهی است پس باید تمامی الزامات کارگروهی در آن رعایت شود. کتاب‌ها، مقالات و تئوری‌های بسیار زیادی هرروزه در مورد کارگروهی ارائه می‌شود و حتماً توصیه می‌شود که در مورد این موضوع  مطالب به‌روز و جدید را آموزش ببینید. برای رسیدن به بهترین نتیجه از طوفان فکری مثل تیم فوتبال به آن نگاه کنید. در تیم فوتبال دروازبان، مدافع، هافبک، مهاجم داریم که هر کدام توانایی های متفاوتی دارند پس در طوفان فکری نیز مثل تیم فوتبال باید سعی کنیم از توانایی های مختلف افراد به بهترین شکل ممکن استفاده کنیم. مثلا کسی که خوب گل میزند را در پست مهاجم استفاده کنیم و آن را دروازبان نگذازیم. در طوفان فکری هم باید ببینیم افراد چه توانایی هایی دارند و متناسب از آن استفاده کنیم.

خلاقیت و کار تیمی

 

تجهیزات موردنیاز

در هر شرایطی و با هر تجهیزاتی می‌توانیم طوفان فکری برگزار کنیم. از جبهه جنگ تا در سواحل آرام و با امکانات متفاوت می‌توان طوفان فکری برگزار کرد. به‌هرحال دو مورد اول از این تجهیزات ضروری هستند.

 1. محلی مناسب دارای میزگرد یا میزهایU شکل
 2. وایت برد
 3. دوربین فیلم‌برداری، و یا ضبط‌صوت
 4. ویدئو کنفرانس
 5. قلم و کاغذ
 6. پذیرایی مختصر
 7. و..

 

 

مطالب مرتبط :  چک‌لیست خلق ایده اسبورن

 

تعداد

الکس اسبورن تأکید می‌نماید که بر اساس تجربه تعداد بهینه شرکت‌کنندگان باید ۱۲ نفر باشند که متشکل از یک تسهیلگر، یک دبیر و ۱۰ نفر شرکت‌کننده است. برخی از کارشناسان تعداد ۶ تا ۱۲ نفر را ایده آل می‌دانند. باید به این نکته توجه کنیم که با هر تعداد شرکت‌کننده‌ هم می‌توانیم طوفان فکری برگزار کنیم. به‌طور مثال اگر تعداد شرکت‌کنندگان زیاد باشد می‌توان از طوفان فکری شاخه‌ای استفاده کرد. انتخاب تعداد افراد شرکت‌کننده به عهده تسهیلگر جلسه است.

 

قوانین طوفان فکری

 

قوانین طوفان فکری

۱-   قانون اول «انتقاد ممنوع»

فکر کردن کار سختی است به خاطر این اکثر مردم قضاوت می‌کنند.

کارل گوستاو یونگ

طبق این قانون طوفان فکری نباید هیچ‌گونه انتقادی از هر نظر و ایده‌ای که بیان می‌شود، صورت پذیرد. هنگامی‌که در جلسه طوفان فکری، نظری ابراز می‌شود، کسی حق ندارد آن نظر را موردحمله، انتقاد و یا تجزیه‌وتحلیل قرار دهد. ایده یا نظر بد یا نادرست وجود ندارد بلکه تمامی آن‌ها بالقوه خوب هستند. نظرات و ایده‌های که ابراز می‌شوند، یا خودشان راه‌حل مسئله هستند و یا باعث جرقه زدن ایده‌هایی می‌شوند که منجر به پیدا شدن راه‌حل می‌شوند. تحقیقات نشان می‌دهد که ۵۰ درصد پیام‌هایی که ما از مردم دریافت می‌کنیم از طریق زبان بدن، ۳۸ درصد از لحن صدا و فقط ۷ درصد از کلمات است پس باید مراقب زبان بدن خود در جلسه طوفان فکری باشیم.

 

۲– قانون دوم «دنده‌خلاص رفتن»

بهترین ایده‌ها به‌صورت جوک ظاهر می‌شوند پس تفکرات خود را تا حد ممکن خنده‌دار کن.

دیوید اگیلوی

دومین قانون طوفان فکری «پرسه زنی خیال» و یا به‌اصطلاح «با دنده‌خلاص رفتن» است. مثل خودرویی که در سرازیری با دنده‌خلاص به‌سرعت حرکت می‌کند این قانون ما را تشویق می‌کند به‌سرعت تمامی نظراتی که به ذهنمان خطور می‌کند را بیان کنیم. مهم نیست که نظراتمان ظاهراً چقدر غیرعملی و غیرمعقول به نظر برسند، شاید همان ایده‌های به‌ظاهر غیرمعقول سبب خلق ایده‌هایی جدید در ذهن اشخاص دیگر شود. نباید دچار «خودسانسوری» شویم. در بعضی از جلسات طوفان فکری، گفته می‌شود اگرچند دقیقه‌ای فهرستی از خنده‌دارترین نظرات ممکن درباره موضوع مطرح شود جلسه پربارتر خواهد شد.

اثر مدیچی

اثر مدیچی می‌گوید که ممکن است در اولین بررسی ایده‌ها خیلی ارتباط به‌ظاهر منطقی باهم نداشته نباشند ولی اگر با دقت بیشتری بررسی شوند نقاط مشترک زیادی پیدا خواهد شد. در طوفان فکری نیز ممکن است در ابتدا ایده‌های مطرح‌شده کاملاً غیر مرتبط و غیرمنطقی به نظر برسند ولی اگر کمی دقت کنید پی به ارتباط آن‌ها خواهید برد. برای درک بهتر اثر مدیچی به مثال زیر توجه کنید.

 

مطالب مرتبط :  اثر مدیچی

 

آسانسور

کارکنان یک شرکت ساختمانی برای پیدا کردن راه‌حلی برای بالا بردن مصالح ساختمانی و اثاثیه واحدهای مسکونی جلسه‌ی طوفان فکری ترتیب دادند. در این جلسه نظرات زیادی ردوبدل شد مثلاً یکی گفت «می‌شود پله‌ها را با ارتفاع کمتری بسازیم»، دیگری گفت «می‌توان سطح شیب‌داری به‌جای پله ساخت و با چرخ وسایل را بالا برد.» درنهایت یکی از کارکنان گفت «می‌توانیم سقف را سوراخ‌کنیم.» در ابتدا همه به او خندیدند ولی بعد مدیر جلسه آن‌ها را ساکت کرد و از او خواست که ایده خود را توضیح دهد او گفت «می‌توانیم سقف تمام طبقات را سوراخ‌کنیم و وسایل را از آن سوراخ به بالا و پایین حمل کنیم.» به‌این‌ترتیب آسانسور اختراع شد. شاید این ایده (سوراخ کردن سقف) در نگاه اول کاملاً غیرمنطقی بود ولی نگاه خلاقانه‌ای توانست آن را پیدا کند که منظور اثر مدیچی نیز همین موضوع است.

 

۳-قانون سوم «کمیت نه کیفیت»

برای به دست آوردن یک ایده خوب، باید ایده‌های زیادی را به دست آورید.

توماس ادیسون

سومین قانون طوفان فکری، «ارائه حداکثر تعداد نظرات ممکن» است. طوفان فکری در قدم اول بیشتر یک موضوع کمی است تا کیفی. مطابق این قانون تعداد ایده‌ها مهم است نه کیفیت آن‌ها؛ یعنی باید تمام تلاش خود را انجام دهیم تا تعداد بیشتری ایده و راه‌حل، بدون در نظر گرفتن کیفیت آن‌ها خلق کنیم. الکس اسبورن می‌گوید که کمیت، کیفیت را به وجود می‌آورد.

در معدن طلا از حدود یک‌تن کانسنگ طلا تنها ۵/۱ گرم طلا استخراج می‌شود. درواقع از یک کوه عظیمی از خاک فقط مقدار ناچیزی طلا استخراج می‌شود. در طوفان فکری هم از هزاران ایده ایجادشده فقط تعدادی بسیار کمی از آن‌ها واقعاً کاربردی هستند. پس این دید اشتباه که باید از یک طوفان فکری ده‌ها راه‌حل عالی به دست بیاورید را کنار بگزارید.

 

 

۴-  قانون چهارم «مکتوب کردن»

کمرنگ‌ترین جوهر بهتر از قوی‌ترین حافظه است.

ضرب‌المثل چینی

چهارمین قانون طوفان فکری «مکتوب کردن» همه نظرات است به این معنی که هر ایده‌ای که مطرح می‌شود، اگرچه ظاهراً غیرعادی یا غیرمعقول به نظر برسد باید یادداشت شود. حتی اگر ایده‌ها شبیه ایده‌های قبلی ولی به‌گونه‌ای دیگر و با ادبیات متفاوتی بیان‌شده باشند نیز باید ثبت شوند. علاوه بر این، ثبت ایده‌ها باید به‌گونه‌ای باشد که همه بتوانند فهرست ایده‌های یادداشت شده را در همان حالی که یادداشت می‌شود، مشاهده نمایند.

 

۵- قانون پنجم «تکوین نظرات»

برای خلق ایده‌های جدید، فقط کمی ایده‌های قدیمی را بهتر کنید.

سعید کیانفر

پنجمین قانون طوفان فکری، «تکوین نظرات» است؛ یعنی باید نواقص نظرات و ایده‌هایی که بیان‌شده است را پیدا و آن‌ها رفع کنیم تا ایده‌هایی پخته‌تر و کامل‌تر به دست آوریم. برای این کار شرکت‌کنندگان می‌توانند ایده‌های یادداشت شده را بررسی و اشکالات آن‌ها را رفع و ایده کامل‌تری بسازند. همچنین می‌توان تعدادی از ایده‌ها را باهم ترکیب کرد تا ایده‌های جدیدی پدید آید. توانائی پذیرش و ارتقاءدادن ایده‌های دیگران همانند تولید و ایجاد ایده‌های اولیه در جلسه طوفان فکری ارزشمند است.

 


مراحل طوفان فکری

 

طوفان فکری

طوفان فکری از دو مرحله واگرایی و همگرایی تشکیل‌شده است. در مرحله واگرایی به دنبال جمع آوری تمامی نظرات و پیشنهادات هستیم (ایجاد گزینه) و در مرحله همگرایی به دنبال یافتن یک راه حل (انتخاب گزینه) هستیم.

مرحله اول: مرحله واگرائی

 • نصب قوانین طوفان فکری
 • مرور قوانین و مراحل
 • گرم کردن نیم‌کره راست مغز
 • تعریف مسئله
 • تعیین شیوه نظر دهی
 • شروع ایده پردازی
 • ثبت تمامی نظرات

 

۱-۱- نصب قوانین طوفان فکری

شرکت‌کنندگان مانند افراد سیگاری دوست دارند به عادات خود که توسط قوانین طوفان فکری مهار می‌شود ادامه دهند. پس مانند مکان‌هایی که نوشته‌ی معروف «لطفاً در این مکان سیگار نکشید» را نصب می‌کنند؛ باید قوانین طوفان فکری را نوشته و در محل جلسه نصب کنیم.

 

۱-۲- مرور قوانین و مراحل

اگر شرکت‌کنندگان قبلاً در طوفان فکری شرکت کرده‌اند و با آن آشنا هستند، تسهیلگر بهتر است تنها قوانین و مراحل طوفان فکری را به‌صورت سریع مرور کند، ولی اگر همه یا برخی از اعضای حاضر در جلسه با طوفان فکری آشنا نباشند تسهیلگر باید قبل از هر چیزی طوفان فکری را به‌خوبی به آن‌ها توضیح دهد.

 

۱-۳- گرم کردن نیم‌کره راست مغز

در جلسه طوفان فکری برای تولید ایده بایستی بیشتر از نیم‌کره راست خود که مسئول خلاقیت است استفاده کنیم. باید پیش از ایده پردازی این قسمت از مغز خود را خوب گرم‌کنیم تا در طول جلسه بازدهی بیشتری را ارائه دهد. هدف بعدی این مرحله این است که ایده‌هایی را که ممکن است عجیب، خنده‌دار، چرت‌وپرت و تمسخرآمیز باشد را شرکت‌کنندگان بشنوند و به انتقاد نکردن عادت کنند.

ده دقیقه زمان برای مرحله کافی است. در این مرحله مسئله‌ای ساده و کمی غیرعادی مطرح کنید و از شرکت‌کنندگان بخواهید و نظراتشان را بیان کنید. مثلاً:

 • اگر تمام ماشین‌های دنیا زردرنگ بودند چه اتفاقاتی می‌افتاد؟
 • اگر قد تمامی افراد دنیا ۱۵۰ سانتیمتر بود چه اتفاقاتی می‌افتاد؟
 • اگر هرروز ۲ دقیقه جاذبه زمین قطع می‌شد چه اتفاقاتی می‌افتاد؟
 • و…

۱-۴- تعریف مسئله 

آلبرت انیشتین می‌گوید «اگر یک ساعت وقت برای فکر کردن بر روی یک مسئله داشتم، ۵۵ دقیقه آن را صرف تعریف دقیق صورت‌ مسئله می‌کردم.» باید هنگام تعریف مسئله بسیار دقت کرد زیرا اگر مسئله درست تعریف نشود، درست حل نخواهد شد.

اگر مسئله دقیق تعریف نشود، شبیه حرکت هواپیمایی می‌شود که مقصدش مشخص نیست و نمی‌داند به کجا می‌رود. بهتر است تسهیلگر و یا شرکت‌کنندگانی که تسلط خوبی به مسئله‌دارند برای تفهیم بهتر مسئله، آن بازگو و درباره مسئله توضیحاتی را ارائه دهند.

در تعریف مسئله باید دقت کنیم که مسئله اصلی را تعریف و حل نماییم و اشتباهاً مسائل جانبی را حل نکنیم. تسلط افراد به مسئله و استفاده از تکنیک‌هایی همچون پنج چرا(۵why) برای این مورد بسیار مفید است.

 

مطالب مرتبط :  خلاقیت چیست؟

 

۱-۵- تعیین شیوه نظر دهی 

دو شیوه برای ابراز نظرات وجود دارد: شیوه نوبتی « پادگانی » و آزاد « مهمانی ».

 

۱-۶- شروع ایده پردازی

گروه ارکستر وقتی‌که تمام مقدمات کار را فراهم می‌کند با رهبری رهبر ارکست شروع به اجرای قطعه و نواختن می‌کنند. در طوفان فکری هم این‌چنین است. پس از آماده کردن تمامی مقدمات در این مرحله باید با اعلام آمادگی گروه، تسهیلگر جریان ایده پردازی را آغاز کند.

 

۱-۷- ثبت تمامی نظرات

بارها برایمان اتفاق افتاده است که فکر و ایده‌ای به ذهنمان رسیده اما بعد از چند ثانیه بی‌توجهی و یادداشت نکردن آن به‌کلی ایده را فراموش کرده‌ایم. در طوفان فکری باید دقت کرد که وقتی نظرات و ایده‌ها بیان شد با دقت و وسواس خاصی همه آن‌ها را ثبت کنیم. هر ایده‌ای که در جلسه طوفان فکر بیان می‌شود، هرچقدر عجیب‌وغریب و غیرمنطقی هم باشد، حتی اگر به موضوع و مسئله مطرح‌شده هم ربطی نداشته باشد، باید ثبت و ضبط گردد.

 


پس‌ازاینکه مطمئن شدیم تمامی ایده‌ها و نظرات بیان‌شده است و روند جلسه به‌گونه‌ای است که دیگر به ایده جدیدی دست پیدا نخواهیم کرد بایستی وارد مرحله همگرایی شویم.


 مرحله دوم: مرحله همگرایی

 • تکوین ایده‌ها
 • انتخاب ایده‌ها
 • انتخاب راه‌حل
 • برنامه‌ریزی اجرائی

 

۲-۱- تکوین ایده‌ها

در طوفان فکری پس از مرتب و منظم کردن ایده‌ها و شفاف کردن ایده‌های مبهم به مرحله تکوین ایده‌ها می‌رسیم. تکوین یا کامل‌تر کردن ایده‌ها امر مهمی است؛ زیرا افراد مختلف در هنگام ایده پردازی ایده‌های را مطرح کرده‌اند که هرکدام دارای مزایا و معایبی هستند. غالباً ایده‌های مطرح‌شده در طوفان فکری چون با آزادی و فراق بال مطرح‌شده‌اند در یک یا چند بعد بسیار خوب و خلاقانه هستند ولی از ابعاد دیگر ضعف‌هایی دارند که باید آن ضعف‌ها را برطرف کرد.

 

طرح ایده‌آل

بایستی در مرحله تکوین به دنبال این موضوع باشیم که با حفظ مزایای ایده مطرح‌شده معایب آن را کاهش دهیم. این مفهوم در تکنیک تریز که یک تکنیک بسیار ساختاریافته خلاقیت است، طرح ایده‌آل نامیده می‌شود. طرح ایده‌آل یعنی تمامی مزایای یک ایده تقسیم‌بر تمامی معایب و هزینه‌های آن.  

 

۲-۲- انتخاب ایده‌ها

اگر هزاران ایده داشته باشم و فقط یکی از آن‌ها خوب از آب دربیاید، راضی هستم.

آلفرد نوبل

زمانی که ایده‌ها به‌خوبی تکوین شدند حالا باید نظر تمامی افراد شرکت‌کننده را در مورد ایده‌ها داشته باشیم. مکانیسم‌های مختلفی برای انتخاب ایده‌های برتر وجود دارد. در این مرحله می‌خواهیم ایده‌های کاربردی‌ و برتر را از ایده‌های دیگر جدا کنیم تا بتوانیم با تمرکز بیشتر بر روی چند ایده، راه‌حل بهتری به دست آوریم.

 

۳-۲ انتخاب راه‌حل

این ترس از انتخاب است که قدرت تصمیم‌گیری را از ما می‌گیرید و باعث نوعی ناتوانی در تصمیم‌گیری می‌شود.

اسپنسر جانسون

درنهایت در این مرحله باید برای رسیدن به راه‌حل نهائی به جمع‌بندی برسیم. باید به‌هرحال از بین ایده‌های بیان‌شده یکی از آن‌ها را به‌عنوان راه‌حل نهائی انتخاب کنیم. همچنین باید تمامی جوانب اجرائی راه‌حل را در نظر داشت. مهم‌ترین نکته‌ای که در انتخاب راه‌حل وجود دارد انتخاب راه‌حل متناسب با موقعیت و قابلیت اجرائی آن است. ممکن است ایده‌ای بسیار عالی و خلاقانه باشد ولی امکان اجرای آن وجود نداشته باشد. در این مرحله باید علاوه بر ارزیابی راه‌حل‌ها، مجریان راه‌حل و تمامی موارد دخیل در اجرای راه‌حل را مدنظر داشته باشیم.

 

۴-۲ اجرا

فکر کردن آسان و اقدام کردن دشوار است. افکار خود را به مرحلۀ عمل در آوردن، سخت‌ترین چیز در دنیاست.

یوهان ولفگانگ فون گوته

اجرای یک ایده مهم‌تر از خود ایده است. بارها برایمان پیش‌آمده که ایده‌ای به ذهنمان خطور کرده است ولی مدت‌ها فقط آن را در ذهنمان نگه‌داشته‌ایم تا اینکه یک روز درجایی مثل نمایشگاه، اینترنت، اخبار و غیره مشاهده کرده‌ایم که آن ایده اجراشده است. یک ضرب‌المثل آمریکایی جالب وجود دارد که می‌گوید «دوجین ایده ۱۰ دلار می‌ارزد»؛ یعنی فقط داشتن ایده‌ها مهم نیست بلکه اجرای آن‌ها مهم است.

 

زمان پایان جلسه

 

پایان جلسه

برای پایان دادن به جلسه باید احتیاط کرد و نظر همه اشخاص را در این مورد پرسید. طبق تحقیقات انسان می‌تواند در بازه‌های زمانی ۹۰ دقیقه‌ای بیشترین عملکرد را از خود ارائه دهد و اصرار بیهوده برای به پایان رساندن و یا طولانی کردن جلسه زیاد کارساز نخواهد بود و باید شرایط جلسه را در نظر گرفت. درمجموع بهتر است تسهیلگر زمانی جلسه را به پایان ‌دهد که:

 • پیشنهاد جدیدی ارائه نشود.
 • شرکت‌کنندگان خسته شده باشند.
 • جلسه بازدهی خاصی نداشته باشد.
 • زمان کافی برای ادامه دادن جلسه نداشته باشیم.
 • در جلسه تنش یا رقابت ناسالمی وجود داشته باشد.
 • همه افراد نظرات و ایده‌های خود را بیان کرده‌اند.
 • و…

مطالب مرتبط :  چگونه اختراع خود را ثبت کنیم؟ - مدارک و روش ثبت اختراع

 

 

کاربردهای طوفان فکری

طوفان فکری کاربردهای بسیار زیادی دارد. تقریباً در هر مسئله و مشکلی این تکنیک راهگشا است.

 1. یافتن ایده‌های بزرگ
 2. اولویت‌بندی مسائل
 3. انتخاب راه‌حل
 4. ریشه‌یابی مسائل
 5. برنامه‌ریزی
 6. پیش‌بینی آینده

 

انواع طوفان فکری

طوفان فکری گروهی: گروهی با تکیه به نظرات جمع به دنبال راه‌حلی برای مسئله هستند.

طوفان فکری منفی: در این نوع از طوفان فکری راه‌حلی داریم ولی به دنبال معایب و مشکلاتش می‌گردیم.

طوفان فکری معکوس: در این نوع از طوفان فکری همه پیش‌فرض‌های خود را معکوس می‌کنیم تا راه‌حل‌ها را پیدا کنیم.

طوفان فکری فردی: در این نوع به‌صورت انفرادی طوفان فکری می‌کنیم.

طوفان فردی- گروهی: تلفیق طوفان فکری گروهی و فردی است.

 طوفان فکری ۳-۱۲-۳: در کمبود وقت ۳ دقیقه به تعریف مسئله، ۱۲ دقیقه به ایده یابی و ۳ دقیقه به راه‌حل یابی اختصاص می‌دهیم.

طوفان فکری شاخه‌ای: زمانی که تعداد شرکت‌کنندگان زیاد است افراد را به گروه‌هایی تقسیم می‌کنیم و هر گروه یک قسمت از مسئله یا یک مسئله را حل می‌کند.

طوفان فکری گمنام: طوفان فکری که افراد بدون اعلام نامشان ایده‌هایشان خوانده می‌شود.

طوفان فکری آنلاین: طوفان فکری که با استفاده از دنیای مجازی برگزار می‌شود.

طوفان فکری ژاپنی: طوفان فکری مرحله‌ای و کمی تغییریافته که توسط سادامی آئوکی ابداع شد.

 

در پایان:

سعی کنید این تکنیک را خیلی خوب یاد بگیرید. یادگیری این تکنیک قدرتمند می‌تواند به شما در هر جا و مکانی کمک کند. سعی کنید چندین طوفان فکری تمرینی با موضوعات مختلف برگزار کنید تا حسابی به این تکنیک مسلط شوید.

 

درباره‌ی سعید کیانفر

سلام من سعید کیانفر هستم و در این وبسایت مطالب و یافته های خودم درباره خلاقیت با شما به اشتراک بگذارم.

همچنین ببینید

محر کهای مغزی خلاقیت

۹ محرک‌ مغزی برای تقویت خلاقیت

۱۰ مورد از محرک‌های مغزی برای تقویت خلاقیت  آیا احساس می‌کنید که نیاز به تقویت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *