جمعه , ۲۲ آذر ۱۳۹۸
خانه « دسته‌بندی نشده « عادات عجیب افراد خلاق
عادتهای افراد خلاق

عادات عجیب افراد خلاق

 

عادات عجیب افراد خلاق

عادتهای افراد خلاق

 

عادات عجیب افراد خلاق را در این مقاله بررسی خواهیم کرد. با رقابتی شدن همه عرصه‌ها خلاقیت بیش‌ازپیش اهمیت پیداکرده است. اهمیتی که با چند دهه قبل قابل‌مقایسه نیست. رقابت‌های فردی و سازمانی همه تبدیل به یک دلیل جدی برای یادگیری و توسعه مهارت خلاقیت شده است. به دلایلی که بیان کردم همه افراد دوست دارند مانند بزرگانی چون پیکاسو، استیو جابز، داوینچی، انیشتین و غیره خلاق باشند. جالب است که این افراد عادت‌هایی داشته‌اند که در خلاقیت آن‌ها مؤثر بوده است. بررسی این عادت‌ها شاید یکی از بهترین راه‌ها برای افزایش خلاقیت باشد زیرا با یادگیری ترفندهای، تکنیک‌ها، روش‌ها و.. این افراد نکات بسیار جالبی کشف می‌شود. در مقاله عادات عجیب افراد خلاق من به بررسی ۶ نفر از افراد خلاق و سرشناس تاریخ پرداخته‌ام تا ببینیم این بزرگان چه عاداتی داشته‌اند.

 

۱- لئوناردو داوینچی

از نام داوینچی نمی‌توانستم در این فهرست بگذرم. یکی از نوابغ واقعی جهان که تاریخ چنین فردی را کم به خود دیده است. لئوناردو به ثبت اطلاعات در دفترچه عادات داشت و همیشه یک دفترچه همراه خود داشت. داوینچی در این دفترچه چیزهای زیادی یادداشت می‌کرد از لطیفه و حوادث روز گرفته تا مشاهداتش در علوم مختلف. شما هم یک دفترچه مشخص برای ثبت ایده‌های خود داشته باشید.

 

مطالب مرتبط :  خلاقیت چیست؟

۲- اونوره دو بالزاک

اونوره دو بالزاک یک معتاد واقعی به قهوه بود. او بسیار در این کار زیاده‌روی می‌کرد. این نویسنده‌ی فرانسوی، هرروز ۵۰ فنجان قهوه نوش جان می‌کرد. البته ناگفته نماند که افراد سرشناسی چون سر فرانسیس باکون، مارسل پروست و ژان پائول استارتر هم به کافئین اعتیاد داشته‌اند. این بهترین خبر برای معتادین به کافئین است که یک توجیه برای اعتیادشان بتراشند.

 

۳- پابلو پیکاسو

پیکاسو هم مثل بسیاری از بزرگان دیگر عاداتی جالب داشته است. او به حضور و الهام گرفتن ایده‌ها از میان مردم عادت داشت و اکثر ایده‌هایش را از طریق حضور در میان مردم الهام گرفته است. او زمانی نسبتاً طولانی در اماکن عمومی مثل کافه، پارک و … می‌گذراند و از اتفاقات و افراد ایده به دست می‌آورد.

 

مطالب مرتبط :  فرصت گرا یا تهدیدگرا

۴- ایگور استراوینسکی

یک حرکت دیوانه‌وار عادت آقای ایگور استراوینسکی بوده است. او که یک موزیسین روسی بود زمانی که نیاز به ایده‌های جدید و خلاقیت داشته کار جالبی می‌کرد. شاید باور نکنید که یک فرد عاقل این عادت را داشته است البته شاید باور کنید یک فرد خلاق این عادت را داشته باشد زیرا خلاق‌ها ساختارشکن هستند. او خود را به‌صورت وارونه می‌کرد و روی سرخود می‌ایستاد! ایگور استراوینسکی اعتقاد داشت که این کار باعث می‌شده تا ذهنش خالی شود و بتواند ایده‌های جدید و خلاقانه خلق کند.

 

۵- مارسل پروست

مارسل پروستکلا هم قاعده را بهم زده است. او عادتی عجیب داشته و برخلاف جمله سحرخیز باش تا کامروا شوید، ساعت ۴ بعدازظهر می‌خوابیده است. پروستکلا پس از بیدار شدن حسابی شیرینی و قهوه میل می‌کرده و بعدازآن دست‌به‌قلم می‌شد و تا دیروقت به نوشتن ادامه می‌داد. پس الزاماً تمامی کسانی که دیروقت بیدار می‌شوند آدم‌های تنبلی نیستند.

 

مطالب مرتبط :  دزدیده شدن ایده

۶- سالوادور دالی

سالوادور دالی که یک نقاش سورئالیست بود، عادت خاص برای افزایش تمرکز داشته است. دالی زمان‌هایی که خسته بود و به استراحت کوتاهی احتیاج داشت، کمتر از یک ربع ثانیه چرت می‌زد. او یک ترفند جالب هم داشت و به‌جای کوک‌کردن ساعت در یکدست خود دسته‌کلید نگه می‌داشت و زمانی که کم‌کم خواب فرومی‌رفت، دسته‌کلید می‌افتاد و او خواب می‌پرید. دالی اعتقاد داشت که این کار خلاقیتش را به مقدار زیادی افزایش می‌دهد.

 

 

کلام آخر:

عادات عجیب افراد خلاق تمامی ندارد. در این مقاله تنها شش مورد از آنها را بررسی کردیم. هر کس یک عادتی دارد و نمی شود این عادات را فرموله کرد. تحقیقات و مقالاتی که کرده ام یک نکته را برایم روشن کرد. افراد خلاق به پیاده روی و ساختارشکن بودن عادت دارند. حالا ببینید شما چه عادت متفاوتی دارید. ار عادات متفاوت خجالت نکشید شاید آنها نشان دهنده ی نبوغ شما هستند.

 

درباره‌ی سعید کیانفر

سلام من سعید کیانفر هستم و در این وبسایت مطالب و یافته های خودم درباره خلاقیت با شما به اشتراک بگذارم.

همچنین ببینید

محر کهای مغزی خلاقیت

۹ محرک‌ مغزی برای تقویت خلاقیت

۱۰ مورد از محرک‌های مغزی برای تقویت خلاقیت  آیا احساس می‌کنید که نیاز به تقویت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *