جمعه , ۲۶ مهر ۱۳۹۸
خانه « دسته‌بندی نشده « فرصت گرا یا تهدیدگرا
چگونه خلاقتر شویم

فرصت گرا یا تهدیدگرا

فرصت گرا یا تهدیدگرا

 

چگونه خلاقتر شویم

فرصت گرا یا تهدیدگرا ؟ شاید اگر از همه ما این سؤال را بپرسند فوراً بگوییم که ما فرصت گرا هستیم. شاید خیلی معنی این واژه را هم ندانیم اما همه دوست دارند بگویند که فرصت گرا هستیم.

 فرصت گرا یا تهدیدگرا بودن است به این معنی است که آیا ما در مشکلات و چالش‌ها فرصت‌ها و نقاط مثبت را می‌بینیم و یا چالش‌ها و مشکلات و نقاط منفی را می‌بینیم.

 برخی از افراد همیشه از موارد و اتفاقات اطراف خود گله و شکایت دارد درواقع این افراد در هر موقعیتی چالش‌ها و مشکلات آن‌ها را می‌بیند.  افراد فرصت گرا در هر موقعیتی فرصت‌هایی که آن موقعیت برای آن‌ها ایجاد کرده است را می‌بیند. منابع خلاقیت بسیار زیاد است.

 

مقاله روبرو را بخوانید: ۳ منبع خلاقیت از دیدگاه برایان تریسی

 

 

داستان دو بازاریاب

یک کارخانه تولید کفش دو بازاریاب را به یک جزیره برای بازاریابی و سنجش بازار هدف فرستاده بود. هر دو بازاریاب از یک شرکت به یک منطقه رفته بودند. یکی از بازاریاب‌ها با رئیس خود تماس می‌گیرد و می‌گوید که ما نباید در این منطقه نمایندگی تأسیس کنیم زیرا افراد این جزیره اصلاً از کفش استفاده نمی‌کنند.

جالب است که  بازاریاب دوم که دیدگاه فرصت گریانه داشت با رئیس خود تماس می‌گیرند و می‌گویند ما فوراً باید در این جزیره نمایندگی تأسیس کنیم زیرا این افراد هنوز از کفش استفاده نمی‌کنند و خیلی رنج می‌کشند

این داستان دو نوع نگاه را نشان می‌دهد اینکه ما چگونه به مسائل و اتفاقات نگاه می‌کنیم افراد خلاق افرادی هستند که دیدگاه‌ها رویکردهای بسیار مثبتی به اتفاقات دارند. آن‌ها در اکثر موقعیت‌ها فرصت‌ها را می‌بینند. آیا شما اتفاقات و مسائلی که اطرافتان ایجاد می‌شود را با این رویکرد فرصت گرایانه و مثبت تفسیر کنید و یا خیر؟

 

مطالب مرتبط :  مهمترین نکته درباره ایده پردازی بیل گیتس

گران‌ترین مایع دنیا

اجازه بدهید یک مثال دیگر از دیدگاه فرصت گرا تهدیدگرا برایتان بزنم. آیا میدانید گران‌ترین مایع دنیا چه چیزی است؟ احتمالاً دارید به موارد بسیار پیچیده فکر می‌کنید مثلاً می‌گوید آب‌سنگین راکتورهای هسته‌ای، داروهای گران‌قیمت و… و موارد بسیار عجیب‌وغریبی را پیشنهاد می‌کند. گران‌ترین ماهی دنیا زهر عقرب است. بلکه درست شنیدید هر یک لیتر زهر عقرب حدود ۱۰ میلیون دلار قیمت دارد.

اگر ما به یک مسئله (در اینجا عقرب) دیدگاه فرصت گرا داشته باشیم ۱۰ آن را میلیون دلار پول می‌بینیم ولی اگر دیدگاه تهدیدگرا داشته باشیم عقرب عامل مرگ می‌بینیم. پس ببینید

اتفاقات و مواردی که در اطرافتان وجود دارد را آیا با دیدگاه تحلیلگران می‌بینید و یا فرصت گرا؟

آیا پدیدهایی که در اطرافتان وجود دارد عقرب کشنده می‌بینید یا ۱۰ میلیون دلار پول؟

دیدگاه خلاقانه

 

مطالب مرتبط :  7 منبع نوآوری

چه چیزی مهم است

 خودتان و زاویه دیدتان در نتایج مؤثر هستید. اگر می‌خواهید دیدگاه مثبتی داشته باشید باید نقاط مثبت را پیدا و یا نقاط مثبتی را ایجاد کنید. طور مثال در برخی از نقاط ایران عقرب به‌وفور یافت می‌شود شاید بسیاری از بومی‌های آن منطقه خلاقیت بسیار زیادی برای از بین بردن آن عقرب به خرج می‌دهند ولی خلاقیتی برای استفاده کردن از زهر به خرج می‌دهند.

 

یادمان باشد پدیده‌ها هیچ‌گاه و به‌طور مطلق درست یا غلط منفی یا مثبت نیستند بلکه این دیدگاه ما است که تعیین‌کننده نتایج است پس برای اینکه نتایج را درست و صحیح پیدا بکنیم باید دید خود را اصلاح کنیم.

 

 

خلاقیت و مثبت اندیشی

دیوید لینچ می‌گوید منفی نگری دشمن خلاقیت است. خلاقیت ارتباط بسیار تنگاتنگی با مثبت اندیشی و دیدگاه مثبت دارد. شاید سؤال بپرسید که چرا چنین است و چرا خلاقیت ارتباط بسیار نزدیکی با مثبت اندیشی و تفکر مثبت دارد. پاسخ به این سؤال این است که همه مخترعان و مکتشفان که خلاقیت بالایی داشتند همیشه از «می‌شود و می‌توانیم» صحبت می‌کردند. یعنی همیشه گفتند که این اتفاق می‌تواند بیفتد که این ناشی از تفکر مثبت است.

 در تفکر منفی همیشه از «نتوانستند، کمبود،نمی‌شود و نمی‌توانیم» صحبت می‌شود درصورتی‌که خلاقیت با فضای خلق کردن و ایجاد کردن درهم‌تنیده شده است. این نکته نشان می‌دهد ما برای افزایش خلاقیت خود باید از دیدگاه مثبت داشته باشیم.

 

مطالب مرتبط :  خلاقیت در علی‌بابا

مقاله روبرو را بخوانید: توصیه پیکاسو برای افزایش خلاقیت

 

خلاقیت و تخیل

تخیل و منبع خلاقیت است. باید سعی کنیم با تمریناتی تخیل خود را افزایش دهیم. برخی افراد تخیل و توهم را باهم اشتباه می‌کنم اما باید بدانیم که تخیل سرچشمه تمامی اتفاقات است. انیشتین می‌گوید تخیل مهم‌تر از علم است زیرا علم حدود و تخیل نامحدود است. فرض کنید همین گوشی و یا لب تابی که در دست دارید حاصل تخیل یک مخترع بوده است که او در تخیل خود به این فکر می‌کردند که آیا می‌توانیم چنین وسیله‌ای بسازیم و بعد آن را ساخته است. پس می‌بینیم که تخیل بسیار مهم است.

 

مقاله روبرو را بخوانید: ۶تمرین استیو جابز برای افزایش خلاقیت

 

و در آخر

 فرصت گرا یا تهدیدگرا بودن بستگی به دیدگاه شما دارد. آیا می خواهید پدیدها را به چشم یک فرصت برای خلق ایده، ثروت، شادی، موفقیت و … ببینید یا برعکس. انتخاب با شماست.

 

 

درباره‌ی سعید کیانفر

سلام من سعید کیانفر هستم و در این وبسایت مطالب و یافته های خودم درباره خلاقیت با شما به اشتراک بگذارم.

همچنین ببینید

محر کهای مغزی خلاقیت

۹ محرک‌ مغزی برای تقویت خلاقیت

۱۰ مورد از محرک‌های مغزی برای تقویت خلاقیت  آیا احساس می‌کنید که نیاز به تقویت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *