شنبه , ۲ آذر ۱۳۹۸
خانه « دسته‌بندی نشده « چرا بیل گیتس برای ایده پردازی ظرف می شوید؟
خلاقیت و بیل گیستس

چرا بیل گیتس برای ایده پردازی ظرف می شوید؟

چرا ظرف شستن باعث افزایش خلاق‌ می‌شود؟

همیشه در مقالات، کلاس‌ها و کارگاه‌ها به این نکته اشاره می‌کنم که یکی از بهترین راه‌ها برای افزایش خلاقیت و خلاق‌تر شدن این است که ببینیم افراد موفق و بزرگ چه تمرین‌ها، ترفندها ، عاداتی داشته‌اند که سبب افزایش خلاقیت آن‌ها شده است و ما آن موارد را بیشتر انجام دهیم. امروز و در این مقاله به سراغ یک عادت عجیب و مشترک از دو نفر از ثروتمندترین افراد جهان رفته‌ایم که خودشان می‌گویند این عادت موجب افزایش خلاقیت آن‌ها می‌شود. جف بزوس بنیان‌گذار آمازون و بیل گیتس بنیان‌گذار ماکروسافت طبق رتبه‌بندی سالیانه اولین و دومین فرد ثروتمند جهان هستند که هر دو یک عادت جالب و عجیب دارند. آن‌ها خودشان ظرف کثیف غذا را می‌شویند و ثروتمند بودن آن‌ها به این به آن معنا نیست که از زیر ظرف شستن در بروند.

مطالب مرتبط :  چرا افراد خلاق رفتار و عادات عجیب غریب و نامتعارفی دارند؟

مصاحبه بیل گیتس و جف بزروس درباره ظرف شستن

بیل گیتس در یک مصاحبه اعلام کرده بود که  هر شب ظروف کثیف خانواده را می‌شوید و جف بزوس هم در مصاحبه‌ای که در سال ۲۰۱۴ داشت اعلام کرد که شستن ظرف‌ها یکی از برنامه‌های روتین روزانه  او است. اما سؤال اینجا است که مزایای شگفت‌انگیز این فعالیت‌ها چیست که بیل گیتس و جف بزروس هم از آن‌ها لذت می‌برند. زمانی که این دو مرد فوق موفق این مصاحبه‌ها را انجام دادند و نظرات خود را درباره شستن ظروف اعلام کردند دانشمندان پیشنهاد دادند که احتمالاً دلیلی پیش این ماجرا نهفته است.

مطالب مرتبط :  چرا پیاده‌روی سبب افزایش خلاقیت می‌شود؟

شروع مطالعات درباره ظرف شستن

محققان یافته‌های جالبی پیدا کردند زیرا مطالعات مختلف نشان داد که شستن ظرف‌ها استرس را کاهش می‌دهد و باعث افزایش خلاقیت هم می‌شود. یک پژوهش در دانشگاه ایالتی فلوریدا نشان داد که  تمرکز در حین شستن ظرف‌ها سطح استرس را کاهش می‌دهد. تمرکز در اینجا به مفهوم فکر کردن نیست بلکه تمرکز بر روی تنفس، لامسه، بویایی و احساس در حین انجام‌ کار است. این تمرکز باعث افزایش جلب الهامات می‌شود و یا به‌عبارت‌دیگر این نوع تمرکز باعث تحریک مغز می‌شود. مطالعه دیگری در دانشگاه کالیفرنیا نشان داد که این فعالیت‌ها منجر به افزایش توانایی حل خلاقانه مسائل می‌شود. داستان ظرف شستن بیل گیتس  و جف بزوس ‌هم ازاینجا نشاءت می‌گیرد. پس دفعه بعدی که با سینکی پر از ظرف کثیف مواجه شدید دست‌به‌کار شوید و آن را بشوید زیرا در این هنگام خیلی از ایده‌های خلاقانه به سراغ شما خواهند آمد.

 

درباره‌ی سعید کیانفر

سلام من سعید کیانفر هستم و در این وبسایت مطالب و یافته های خودم درباره خلاقیت با شما به اشتراک بگذارم.

همچنین ببینید

محر کهای مغزی خلاقیت

۹ محرک‌ مغزی برای تقویت خلاقیت

۱۰ مورد از محرک‌های مغزی برای تقویت خلاقیت  آیا احساس می‌کنید که نیاز به تقویت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *