جمعه , ۲۶ مهر ۱۳۹۸
خانه « دسته‌بندی نشده « چرا پیاده‌روی سبب افزایش خلاقیت می‌شود؟
تاثیر پیاده روی بر خلاقیت

چرا پیاده‌روی سبب افزایش خلاقیت می‌شود؟

تأثیر پیاده‌روی بر خلاقیت

شاید شما هم شنیده‌اید که بزرگانی مثل انیشتین، استیو جابز، داروین و بسیاری از افراد خلاق دیگری که من با آن‌ها مصاحبه کرده‌ام به پیاده‌روی کردن اشاره می‌کنند؛ اما واقعاً چرا برای افزایش خلاقیت این بزرگان همه را به پیاده‌روی کردن تشویق می‌کنند.

 

عادت داروین، انیشتین و استیو جابز

شاید فکر کنید انیشتین به‌صورت مادرزادی خلاق بوده است و دیگری نیازی به تمرین کردن نداشته است اما او هم تمریناتی برای افزایش خلاقیت خود انجام می‌داده است. مثلاً انیشتین مسیر دانشگاه تا خانه را قدم می‌زد و پیاده‌روی می‌کرد. جالب است که او این عادت را از داروین که روزانه ۴۵ دقیقه قدم می‌زد الگو گرفته‌ بود. استیو جابز هم به گفتگوهای جدی و پیاده‌روی‌ در مسیرهای طولانی علاقه‌مند بود. همکاران، خانواده، کارمندان و … استیو جابز می‌گویند او علاقه‌ی بسیار زیادی به پیاده‌روی همراه دیگران داشت.اما برای آشکار شدن تأثیر پیاده‌روی بر خلاقیت باید کمی بیشتر این موضوع را بررسی کنیم.

 

مطالب مرتبط :  تست شخصیت شناسی با موسیقی

 

نتایج تحقیقات علوم اعصاب

شاید فکر کنید که این بزرگان برای حفظ سلامتی و انجام ورزش این کار را انجام می‌دادند ولی این فکر کاملاً اشتباه است. مطالعات و تحقیقات علوم اعصاب ثابت کرده‌اند که پیاده‌روی واقعاً سبب افزایش خلاقیت می‌شود. همچنین مطالعات دیگری نشان می‌دهد که پیاده‌روی بهترین روش برای یافتن ایده‌های جدید است. شاید دوست نداشته باشید این حقیقت را باور کنید زیرا با این زندگی ماشینی و شهری که انجام می‌دهیم، اکثر افراد تنبل شده‌اند و خیلی تمایل به انجام کارهایی مثل پیاده‌روی و ورزش کردن ندارند.

 

مکانیسم عملکردی ذهن هنگام پیاده‌روی

اما بپردازیم به مکانیسم عملکردی ذهن و تأثیر پیاده‌روی بر خلاقیت. قدم زدن ذهن را از فکر کردن دور می‌کند. مکانیسم عملکرد این موضوع به این صورت است که  ذهن بر پاها که در حال فعالیت است متمرکز می‌شود تا به هم گیر نکند تا بتوانیم تعادل خود را حفظ کنیم و به زمین نخوریم. ازاینجا به بعد بحث “Transient hypofrontality” مطرح می‌شود.شاید بگویید که این اصلاح دیگر چیست؛ اما اگر ساده بخواهم این اصلاح را توضیح دهم یعنی «کاهش فعالیت در بخش‌های خاصی از مغز.» به‌ویژه در لب قدامی (جلویی) مغز که در فرآیندهایی مانند قضاوت، حافظه و زبان درگیر هستند. این کاهش فعالیت و یا بهتر است بگوییم استراحت مقطعی ممکن است منجر به پیدا شدن نگرش، دید، ایده و فکر متفاوت و خلاقانه‌ای شود.

 

واقعاً چه اتفاقی در پیاده‌روی می‌افتد

مطالعات و تحقیقات نشان داده‌اند زمانی که مغز از شبکه‌ی اجرایی به شبکه‌ی پیش‌فرض تغییر حالت دهد ایده‌های جالب خلاقانه‌ای به ذهنمان می‌رسد. شبکه‌ی اجرایی مغز بر اهداف و وظایف انسان تمرکز دارد اما شبکه‌ی پیش‌فرض مغز انسان روی ایده‌ها و نبوغ کار می‌کند و متمرکز است. وظیفه شبکه‌ی اجرایی تعیین اهداف و تشخیص مشکلات است و وظیفه شبکه‌ی پیش‌فرض ارائه راه‌حل خلاقانه برای آن‌ها است. طبق تحقیقات بهترین روش برای ایجاد همکاری بین این دو حالت مغز پیاده‌روی کردن است که باعث می‌شود ایده‌های خلاقانه پیدا کنید. شبکه‌ی پیش‌فرض مسئول رؤیاپردازی و خلاقیت است و با پیاده‌روی و قدم زدن در هوای آزاد تقویت می‌شود.

 

یک مثال

مثلاً زمانی که در یک جاده دورافتاده، بد و خاکی لاستیک اتومبیل شما پنچر شده است و شما جک همراه خود ندارید این شبکه اجرایی است پنچری و نبود جک را تشخیص می‌دهد. حالا شبکه‌ی پیش‌فرض به فکر راه‌حل می‌افتد که نبود جک را چطور حل کند؛ مثلاً شبکه‌ی پیش‌فرض می‌گوید که از سنگ‌های مناسب اطراف به‌عنوان جک استفاده کنیم تا از این شرایط بد نجات پیدا کنیم.

 

مطالب مرتبط :  چگونه اختراع خود را ثبت کنیم؟ - مدارک و روش ثبت اختراع

 

تحقیق دانشگاه استنفورد

دانشگاه استنفورد تحقیقی دیگری انجام داد و نتیجه تحقیق نشان داد که پیاده‌روی میزان خلاقیت را تا ۶۰ درصد افزایش می‌دهد. این آزمون برای سنجش تفکر واگرای افراد بود. در این تحقیق از افراد خواسته شد که در دو بار این آزمون را انجام دهند. یک‌بار در حالت نشسته و یک‌بار در حال پیاده‌روی کردن. از افراد خواسته شد در طول مدت ۴ دقیقه موارد مختلف استفاده از یک‌چیز شئ را بیان کنند. نتیجه تحقیق نشان داد که افراد حالت دوم، یعنی پیاده‌روی بسیار بیشتر خلاقیت از خود نشان می‌دهند.

 

و در آخر

در این مقاله به تأثیر پیاده‌روی بر خلاقیت پرداختیم. دلایل و تحقیقات علمی را بیان کردیم. شما سعی کنید که قدم زدن و پیاده‌روی را در برنامه زندگی روزمره‌ای خودتان قرار دهید.

 

درباره‌ی سعید کیانفر

سلام من سعید کیانفر هستم و در این وبسایت مطالب و یافته های خودم درباره خلاقیت با شما به اشتراک بگذارم.

همچنین ببینید

محر کهای مغزی خلاقیت

۹ محرک‌ مغزی برای تقویت خلاقیت

۱۰ مورد از محرک‌های مغزی برای تقویت خلاقیت  آیا احساس می‌کنید که نیاز به تقویت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *