شنبه , ۲ آذر ۱۳۹۸
خانه « دسته‌بندی نشده « چگونه اختراع خود را ثبت کنیم؟ – مدارک و روش ثبت اختراع
روند ثبت اختراع

چگونه اختراع خود را ثبت کنیم؟ – مدارک و روش ثبت اختراع

آموزش نحوه‌ی ثبت اختراع و مراحل و مدارک موردنیاز برای آن

 پتنت چیست

خب اگر به این مرحله رسیده‌اید که می‌خواهید اختراعات را ثبت کنید به شما تبریک می‌گوییم. اما اختراع کردن یک‌چیز است و ثبت کردن اختراع چیز دیگری است. باید در مراحل ثبت اختراع خوب دقت کنید تا باکمی بی‌دقتی و یا با کوچک‌ترین سهل نگاری آن را از دست ندهید. خب خیلی نترسید و هرچه که در این مقاله گفته‌ام را موبه‌مو اجرا کنید.

 

داستان خودم

اما زمانی که خودم می‌خواستم برای اولین بار پروسه ثبت اختراع را طی کنم و ثبت اختراع انجام دهم خیلی اضطراب داشتم و نمی‌دانستم چه‌کاری باید انجام دهم. حدود سه ماهی دنبال یک شخصی بودم تا بتواند کمکم کند تا درنهایت بعد از مشقت فراوان توانستم یک نفر را پیدا کنم تا کمکم کند. پس این مقاله که آغشته به تجربیات خودم و دوستان مخترع است را با دقت بخوانید.

اما در این مقاله خیلی واژه‌ها را قلمبه‌سلمبه نمی‌گوییم و تا جایی که امکان دارد از ساده و خودمانی مطالب را شرح می‌دهیم. پس کمی تعاریف را ساده باهم بررسی کنیم.

مطالب مرتبط :  تست خلاقیت

 

گواهینامه اختراع چیست؟

چگونه اختراع ثبت کنیم

 گواهینامه اختراع یعنی همان برگه‌ای است که بعد از اتمام کار (زمانی که شما شرح و توصیف اختراع خود را به اداره ثبت فرستادید و آن‌ها نیز تائید نهایی کردند) به شما ارائه می‌شود. این برگه از سوی اداره ثبت اختراع به شما ارائه می‌شود تا نشان دهند از حقوق مادی و معنوی اختراع شما حفاظت خواهد شد.

 

اختراع چیست؟

اختراع، محصول نو و جدیدی است که شخص یا اشخاصی (فرد یا گروهی) برای حل مسئله و مشکلی در صنعتی آن را ارائه کرده‌اند. البته باید بدانید که هر ایده و فکری قابلیت ثبت به‌عنوان اختراع را ندارد. محصولاتی قابلیت ثبت به‌عنوان اختراع را دارند که سه ویژگی داشته باشند. این سه مورد مواردی هستند که در داوران ثبت اختراع به آن‌ها بسیار تأکید می‌شود عدم اثبات هر یک از این سه مورد باعث رد شدن اختراع می‌شود.

سه ویژگی اصلی اختراع

 • جدید بودن:

جدید بودن یعنی اینکه وسیله یا محصولی که ارائه داده‌اید نمونه و مشابه نداشته باشد؛ یعنی اینکه قبلاً درجایی ساخته نشده باشد.

 • ابتکاری و ابداعی بودن:

ابتکاری و ابداعی بودن یعنی اینکه ‌وسیله یا محصولی که ارائه داده‌اید یک بهبود و ویژگی جدید و خلاقانه به آن اضافه‌شده باشد. البته این بهبود یا ابتکار نباید به‌قدری ساده و پیش‌پاافتاده باشد که افرادی که مهارتِ عادی در آن صنعت دارند آن ابتکار را یک‌چیز کاملاً معلوم، آشکار و بدیهی بدانند.

 • کاربرد صنعتی (قابل ساخت و استفاده بودن):

کاربرد صنعتی (قابل ساخت و استفاده بودن) یعنی اینکه وسیله یا محصولی که ارائه داده‌اید قابل ساخت باشد؛ یعنی بتوان آن را ساخت و علاوه بر آن بتوان از آن استفاده کرد. یعنی چیزی ارائه ندهیم که در تئوری و فکر خوب باشد ولی در عمل امکان ساخت و استفاده از آن وجود نداشته باشد.

 

آیا ابتدا باید اختراع خودم را بسازم و بعد آن را ثبت کنم؟

حالا اگر فردی چنین محصولی ساخته باشد باید برای ثبت آن به سامانه ثبت اختراع به‌صورت اینترنتی مراجعه کند و مدارک و مستندات خود را به‌منظور دریافت سند ثبت اختراع ارائه دهد. شاید نگران شوید و بگویید که من هنوز اختراعم را به‌صورت فیزیکی را نساخته‌ام. اما نگران نباشید در اکثر موارد برای ثبت کردن اختراع نیازی به ساخت اختراع (محصول) نیست و همان مدارک و مستنداتی که سازمان ثبت اختراع از شما می‌خواهد برای ثبت اختراع کافی است.

مطالب مرتبط :  تکنیک استخوان ماهی- تکنیکی شناخته شده برای خلاقیت و ایده پردازی

 

چه مواردی به‌عنوان اختراع قابل ثبت نیستند؟

اما این‌همه از موارد قابل ثبت گفتیم ولی باید بدانیم چه مواردی قابل ثبت نیستند و به‌بیان‌دیگر از حیطه‌ی حمایت از اختراع خارج هستند. موارد زیر غیرقابل ثبت به‌عنوان اختراع هستند:

 • مواردی که پیش‌ازاین در فنون و صنایع پیش‌بینی‌شده باشند یعنی در هر نقطه از جهان که از طریق انتشار کتبی یا شفاهی افشاشده باشند. (درصورتی‌که افشا اختراع ۶ ماه پیش‌ازتاریخ تقاضا یا تاریخ حق تقدم باشد مانعی برای ثبت وجود ندارد.)
 • اختراعاتی که خلاف موازین شرعی و دینی یا نظم عمومی و اخلاق حسنه باشند.
 • کشفیات و نظریه‌های علمی، روش‌های ریاضی و آثار هنری تمی توان ثبت کرد.
 • طرح‌ها، قواعد و روش‌های انجام کارهای تجاری و فعالیت‌های ذهنی و اجتماعی
 • روش تشخیص، معالجه و درمان بدن و بیماری‌های انسان و حیوان
 • منابع ژنتیک و اجزاء در ژنتیک تشکیل‌دهنده آن‌ها و همچنین فرآیندهای بیولوژیک تولید آن‌ها

 

مدارک موردنیاز برای ثبت اختراع؟

اما برای ثبت اختراع هم مثل هر کار اداری دیگر باید مدارک و مستنداتی ارائه دهیم. برای موردی که ادعای اختراع آن راداریم باید اظهارنامه و ضمایم آن را به‌صورت اینترنتی به سازمان ثبت اختراع ارسال کنیم. البته باید تصویر مدرک هویتی اشخاص حقیقی (شناسنامه و کارت ملی) را نیز ارسال کنیم. اگر به‌عنوان اشخاص حقوقی می‌خواهیم اختراعی را ثبت کنیم باید تصویر مدارک (وکالت‌نامه، آگهی روزنامه رسمی و…) و ضمایم موردنیاز دیگر نیز ارسال شوند. زمانی که داوران پذیرفتند که اختراع شما قابل ثبت است و پس از طی مراحل معمولاً حق انحصاری ۲۰ ساله دریافت می‌کنید. ضمایم اظهارنامه عبارت‌اند از:

 • شرح و توصیف اختراع

در توصیف اختراع شما باید برای داوران ثبت اختراع تمام ویژگی‌ها و جزئیات اختراع خود را توصیف کنید تا آن‌ها بتوانند تصمیم بگیرند که آیا این اختراعی که شما ادعا می‌کنید واقعاً قابل ثبت است یا خیر. جزئیاتی که بیان می‌کنید باید به حدی شفاف و واضح باشد که توسط فردی با مهارت‌های عادی فنی در آن زمینه قابل‌بازسازی باشد. قالب خام توصیف اختراع را از اینجا دانلود کنید.

مفاد شرح و توصیف اختراع شامل موارد زیر است:

 • عنوان اختراع (به‌گونه‌ای که در اظهارنامه ذکر گردیده است)

سعی کنید و ترجیحاً عنوان اختراع باید بین ۳ تا ۱۰ کلمه باشد. معمولاً انسان پس از شنیدن نامی برای اولین بار ذهنیتی نسبت به آن پیدا می‌کند. سعی کنید عنوان خوبی برای اختراع خود انتخاب کنید تا بعداً در زمان تولید یا فروش محصول و اختراع خود دچار مشکل نشوید. اگر دقت کنید می‌بینید که اکثر برندهای تجاری چقدر به انتخاب نام و عنوان محصول خود حساس هستند.

 • زمینه‌ی فنی اختراع مربوط

زمینه اختراع شما یعنی اینکه این اختراع شما به کدام شاخه از علم مربوط است. مثلاً فرض کنید من یک سرنگ برای تزریق دارو به بیماران اختراع کرده‌ام. طبیعتاً زمینه اختراع من تجهیزات پزشکی می‌شود. اختراع شما ممکن است در هر زمینه‌ای باشد مثلاً الکترونیک، شیمی، متالوژی، برق، فیزیک، بیوتکنولوژی، کشاورزی و…

زمینه اختراع باید توسط متقاضی ثبت اختراع بیان شود.

 • مشکل فنی و بیان اهداف اختراع

یک سؤال مشخص برای این قسمت وجود دارد.

چه مشکلی یا مشکلاتی باعث شده است که شما این اختراع را انجام دهید؟

در این قسمت فقط دقت کنید که مشکل را بیان کنید یعنی بگویید که فلان مشکل وجود دارد و تا می‌توانید مشکل را دقیق و ساده البته بدون زیاده‌گویی شرح دهید تا داوران متوجه اهمیت مشکلی که می‌خواهید رفع کنید شوند.

 • شرح وضعیت دانش پیشین و سابقه پیشرفت‌هایی که در ارتباط با اختراع وجود دارد

در این قسمت باید بگوییم که تا الآن (اکنون) چه‌کاری انجام‌گرفته است. درواقع یک‌جور مستند علمی را روایت کنیم و به‌صورت خلاصه دانش‌های پیشینی که وجود دارد شرح دهیم.

 • شرح کامل اختراع (ارائه راه‌حل)

در این قسمت باید دیگر هرچه در چنته دارید بریزید روی دایره و بگویید برای مشکلی که در قسمت‌های قبلی به آن اشاره‌کرده‌اید چه راه‌حلی دارید. درواقع در این قسمت باید دقیق، شفاف و مستند، اختراع خود را برای داوران شرح دهید تا آن‌ها ببینند که آیا ادعاهای شما درباره این اختراع درست است یا خیر.

اگر می‌خواهید سال‌ها در گیرودار داوری نمانید حتماً این قسمت را با دقت بنویسید.

 • توضیح اشکال، نقشه و نمودارها

اگر اختراع شما به نقشه‌ای نیاز نداشته باشد این قسمت خالی خواهد ماند ولی اگر اختراع شما محصولی است که نیاز به نقشه دارد باید یک نقشه دقیق از آن را تهیه کنید اما نباید خود نقشه را به این قسمت قرار دهید. بلکه نقشه را باید در فایلی جداگانه تهیه کنید و اجزای تشکیل‌دهنده اختراعتان را به‌صورت جداگانه در آن شماره‌گذاری کنید. حالا توضیحات شماره‌ها را در قسمت ارائه دهید.

 فقط (دقت کنید) فقط توضیحات شماره‌هایی که در فایل جداگانه نقشه تهیه‌کرده‌اید را در اینجا بیان ‌کنید.

 • بیان واضح و دقیق مزایای اختراع نسبت به اختراعات پیشین

حالا باید مزایای اختراع خودتان را بیان کنید. در این قسمت به‌صورت واضح بگویید که این اختراع شما چه مزیتی را نسبت به قبل ایجاد می‌کند. مثلاً بگویید که این اختراع شما آیا کار را سریع‌تر می‌کند، یا مثلاً بگویید که این اختراع شما باعث بادوام‌تر است و …

 • توضیح حداقل یک روش اجرایی برای به‌کارگیری اختراع

در اینجا سعی کنید یک داستان از نحوه‌ی استفاده از اختراعتان بسازید و به صورتی آن را بیان کنید که کاملاً واقعی و باورپذیر باشد. مثلاً فرض کنید یک کمربند ایمنی مخصوص کودکان ساخته‌اید داستانی این‌چنین تعریف کنید.

یک روز یک کودک به همراه والدینش به مسافرت می‌رفتند. کودک با اصرار والدینش برای رعایت قوانین راهنمایی رانندگی کمربند ایمنی را می‌بندد. به علت خواب‌آلودگی راننده ماشین واژگون می‌شود و پدر و مادر کودک به علت استفاده از کمربند ایمنی از تصادف جان سالم به درمی‌برند. کودک هم از کمربند ایمنی استفاده کرده بود ولی به دلیل اینکه اندازه کمربند ایمنی برایش بزرگ بود متأسفانه از ماشین به بیرون پرتاب ‌شد و جان خود را از دست‌ داد. حال اگر چنین کمربند مخصوصی برای کودکان وجود داشت هرگز چنین اتفاقی نمی‌افتاد.

 • ذکر صریح کاربردهای اختراع

در اینجا سعی کنید تا می‌توانید کاربردهای متنوع و مختلفی که برای اختراعتان وجود دارد را بیان کنید. ممکن است یک اختراع در چندین زمینه و صنعت کاربرد داشته باشد که باید همه آن‌ها بیان شود. در صورتی به‌صورت صریح کاربرد صنعتی اختراع خود را بیان نکنید، زمینه‌ی سوءاستفاده برای افراد سودجو و رقبا تسهیل می‌شود.

 • منابع

در اینجا مثل آخر کتاب‌ها که منابع مورداستفاده را می‌نویسند، شما هم نام منابع علمی، آزمایشات، کتاب‌ها، مقالات، سایت‌های معتبر و … که برای نوشتن شرح و توصیف اختراع خود استفاده کرده‌اید را باید بنویسید. سعی کنید از منابع شناخته‌شده در زمینه‌ای که اختراع کرده‌اید استفاده کنید تا داوران هم در پروسه داوری خیلی به مشکل نخورند و کارتان الکی طول نکشد.

 

مطالب مرتبط :  لیست تکنیک‌های خلاقیت

 

۲- خلاصه‌ای اختراع

خلاصه‌ی اختراع به کارشناسان بررسی‌کننده‌ی پرونده در سازمان ثبت اختراع و همچنین به داوران کمک می‌کند در کوتاه‌ترین زمان ممکن متوجه مورد اختراع شما شوند. خلاصه‌ی توصیف اختراع در هر کشوری استاندارد خاص خودش را دارد:

برای نوشتن خلاصه اختراع خود از این فرمولی که در زیر می‌گوییم پیروی کنید.

 1. عنوان اختراع
 2. زمینه‌ی فنی اختراع
 3. شرح مختصر مشکل
 4. بیان راه‌حلی که ارائه پیشنهادی شما (اختراع)
 5. بیان یک کاربرد به‌صورت مختصر

نکته مهم این است که حجم مطالب خلاصه‌ی اختراع باید بین ۷۰ تا ۲۰۰ کلمه باشد و اگر از این بازه خارج باشد اختراع در همان مرحله اول بررسی نخواهد شد.

 

۳- ادعا یا ادعاهای اختراع

این قسمت (ادعا یا ادعاهای خود) را با دقت بسیار زیادی بنویسید. باید با دقت قلمرو و محدوده‌ی حق انحصاری اختراع خود را بیان کنید. ادعانامه یک اختراع درواقع قلب آن است و میزان حمایت حقوقی که توسط مراجع قانونی بعداً انجام خواهد شد بستگی به این قسمت دارد. پس تا می‌توانید در نگارش آن دقت کنید. نکات لازم در تنظیم ادعا عبارت‌اند از:

 • ادعاهای یک اختراع باید کاملاً شفاف بوده و آن را مشروط به تحقق شرایط خاص ننویسید زیرا درصورتی‌که ادعانامه شفافیت نباشد، هر امکانی ازجمله سوءاستفاده و نقض حقوق در آینده وجود خواهد داشت. (چرا عاقل کند کاری که باز آرد پشیمانی)
 • در ادعانامه اختراع نبایستی اطلاعات مرتبط با شرح و توصیف اختراع بیان شود.
 • سعی نکنید هر چیز غیرمرتبطی را در ادعانامه بیان کنید. تعداد ادعاهای اختراعتان باید معقول و متناسب با آن باشد.
 • همیشه سعی کنید و باید ویژگی‌ها و مشخصات فنی اختراعتان را با جملات مثبت بیان کنید.
 • تا جایی که امکان دارد از ارجاع دادن به نقشه و شرح و توصیف خودداری کنید. سعی نکنید عباراتی استفاده کنید که نیاز باشد خواننده را به نقشه ارجاع دهید. (درصورتی‌که ناچار بودید به نقشه ارجاع دهید شماره صفحه را در پرانتز بنویسید.)
 • نباید شیوه‌ی اجرا و مزایای اختراعتان را در قسمت ادعانامه ذکر کنید.

مطالب مرتبط :  شش کلاه تفکر

 

۴- نقشه یا نقشه‌ها (درصورتی‌که اختراعتان نقشه داشت)

خب این قسمت برای کسانی است که اختراعشان نیاز به نقشه دارد. همان‌طور که می‌دانید برخی از اختراعات نیازی به نقشه در روند ثبت اختراع ندارند. نکات زیر برای ضمیمه کردن نقشه‌ها، نمودارها و جداول بسیار مهم است و باید رعایت شوند:

 • سعی کنید برای رسم نقشه اختراعتان از نرم‌افزارهایی که وجود دارد استفاده کنید. البته نیاز نیست خیلی پیچیده فکر کنید و هزینه‌های میلیونی برای کشیدن نقشه اختراعتان بپردازید. اگر واقعاً اختراعتان ساده و قابل‌فهم است خودتان هم می‌توانید آن را به‌صورت دستی اما دقیق و منظم رسم کنید.
 • دقت کنید وضوح و شفافیت نقشه اختراع باید بالا باشد در زمان چاپ بر روی کاغذ و یا تصویربرداری کیفیت تصویر افت نکند و نقشه گنگ نباشد.
 • سعی کنید برای داوری سریع‌تر و زیبایی کار تمام اجزاء اختراعتان در نقشه مقیاس یکسانی داشته باشند.
 • سعی کنید مدارک، نقشه‌ها و … به‌صورت عمودی در صفحه قرار بگیرند تا خواندنش راحت‌تر باشد.
 • هر چیزی که می‌نویسید اعم از اعداد، حروف و نشانه‌ها باید کاملاً واضح و خوانا باشند.
 • شامل نشانه باشند تا بتوان در توصیف به آن‌ها ارجاع داد.
 • صفحات وردی word که ارسال می‌شوند باید به ترتیب شماره‌گذاری شوند.
 • روی نقشه‌ها اختراع البته به‌جز نمودارها و جداول به‌هیچ‌وجه نباید توضیحی بنویسید.
 • درصورتی‌که نقشه شما بزرگ‌تر از یک صفحه بود، همه صفحات نقشه باید علاوه بر شماره، نشانی مستقلی برای تشخیص ارتباط اجزای نقشه داشته باشد.

 

۵- مدارک مثبت هویت متقاضی و مخترع

متقاضیان ثبت اختراع اعم از اینکه حقیقی (اشخاص) باشند و یا حقوقی (دانشگاه‌ها، شرکت‌ها، مؤسسات و پژوهشگاه‌ها) بایستی مدارک هویتی‌شان را ضمیمه‌ی اظهارنامه کنند. برای اشخاص حقیقی ارائه‌ی کپی شناسنامه و کارت ملی الزامی است. همچنین آگهی تأسیس شرکت برای شرکت‌ها و مجوزهای ذیصلاح (تائید هویت و موجودیت) برای انجمن‌های علمی نیز ضروری است.

 درصورتی‌که مخترع/مخترعان نخواهند نامشان فاش شود باید درخواست کتبی برای عدم ذکر نام مخترع را ارائه دهند.

البته مطابق قانون جدیدی که وضع‌شده است، نام مخترع باید در گواهینامه‌ی ثبت اختراع نوشته شود مگر اینکه وی به‌صورت کتبی به اداره‌ی مالکیت صنعتی برای عدم ذکر نامش درخواست داده باشد.

رسید پرداخت هزینه‌های قانونی

هزینه‌هایی که مربوط به ثبت اختراع است باید مطابق جدول پیوست آیین‌نامه و به‌صورت اینترنتی از درگاه‌های رسمی سایت سازمان ثبت اختراع پرداخت شود.

 

 مدارک نمایندگی

اگر مثلاً مخترعی بخواهد وکیل او ثبت اختراع و روند آن را انجام دهد حتماً باید، مدارک و مستندات آن نیز باید ضمیمه پرونده شود.

 

مراحل ثبت اختراع

ثبت اختراع در ایران

اما تا اینجای کار اظهارنامه، نقشه، ادعانامه و خلاصه اختراع را باهم گام‌به‌گام بررسی کردیم. حالا سؤالی که وجود دارد این است که چگونه و به کجا باید این اسناد و مدارک را ارسال کنیم؟

برای اینکه مدارک و ضمایم خود را برای ثبت اختراع در روند قانونی قرار دهید باید مدارک و ضمایم خود را به‌صورت اینترنتی از طریق سایت ثبت‌اسناد و املاک کشور به آدرس … ارسال کنید. دقت کنید که اظهارنامه‌ی ثبت اختراع در ایران فقط به‌صورت الکترونیکی بود است.

اما چند توصیه داریم که خوب به آن‌ها توجه کنید:

 

قبل از شروع فرآیند آپلود

 • قبل از انجام کاری حتماً حتماً مرورگرهای خود را به‌روزرسانی کنید تا دچار مشکل در انجام حین فرآیند نشوید.
 • تمام فایل‌ها و مدارک را در یک پوشه‌ای مشخص با نام‌گذاری صحیح قرار دهید. حتماً حتماً یک‌بار تمامی آن‌ها را به‌دقت بررسی کنید تا خدایی نکرده فایلی را به‌جای فایل دیگر اشتباهی ارسال نکنید.
 • فرمت و حجم‌های در نظر گرفته‌شده را که قبلاً اشاره کردم قبل از آپلود چک و تصحیح کنید.
 • حتماً از تمامی فایل‌های خود یک نسخه درجایی به‌غیراز کامپیوترتان ذخیره کنید. ممکن است برای کامپیوتر یا لب تاپ اتفاقی بیافتد و …
 • حتماً فایل‌ها را به ایمیل خودتان آپلود کنید تا بعداً در هرجایی که نیاز داشتید به آن‌ها دسترسی داشته باشید.

 

حین فرآیند آپلود

 • به سایت سازمان ثبت زیاد اعتماد نکنید و حتماً قبل از ثبت نهایی دوباره تمامی اطلاعات را چک کنید.
 • دریافت کد رهگیری به‌منزله‌ی اتمام پروسه اظهارنامه نیست.
 • پروسه ثبت بعد از ارسال مدارک و پرداخت هزینه‌ها و درنهایت بعد از دریافت شماره‌ی اظهارنامه به خاتمه می‌یابد.
 • قبل از ثبت نهایی امکان ویرایش وجود دارد ولی بعد از ثبت نهایی این امکان وجود ندارد. (پس خوب فکرهایتان را بکنید و بعد ثبت نهایی را بزنید)

 

مطالب مرتبط :  چک‌لیست ایده پردازی رابرت هریس

 

مرحله اول: ورد به سایت سازمان ثبت اختراع

در گوگل عبارت سازمان ثبت اختراع را سرچ کنید و به وبسایت پایگاه اطلاع رسانی مرکز مالکیت معنوی – سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به آدرس اینترنتی http://iripo.ssaa.ir/ وارد شوید.

ثبت پتنت در ایران

 

مرحله‌ی دوم: ورود به قسمت ثبت اختراع

بعدازاینکه وارد سایت سازمان ثبت اختراع به نشانی www. iripo.ssaa.ir شدید روی دکمه‌ی «ثبت اظهارنامه الکترونیک» کلیک کنید.

چگونه مخترع شویم

مرحله‌ی سوم: لاگین کردن

اینجا هم که کاملاً مشخص است اگر از قبل ثبت‌نام کرده و نام کاربری و کلمه‌ی عبور دارید، وارد شوید و اگر ندارید ثبت‌نام کنید. (فقط دقت کنید که اطلاعات خود را کاملاً دقیق وارد کنید تا بعداً دچار مشکل نشوید.)

ثبت ایده در ایران

مرحله‌ی چهارم: انتخاب نوع شخص

دقت کنید که فرد متقاضی می‌تواند یکی از چهار گزینه‌ زیر را باشد:

 1. شخص حقیقی- مالک، وکیل: افراد حقیقی با تابعیت ایرانی که ‌عنوان مخترع، مالک، طراح، وکیل و یا دارنده‌ی حق امضا هستند بایستی این گزینه را علامت بزنند.
 2. شخص حقوقی- شرکت‌ها و مؤسسات غیرتجاری و سازمانی و نهادهای غیردولتی و دولتی: افراد حقوقی که تابعیت ایرانی دارند و به‌عنوان مالک یا وکیل بایستی این گزینه را علامت بزنند.
 3. شخص حقیقی- غیر ایرانی: افراد حقیقی غیر ایرانی که با تابعیت ایرانی به‌عنوان مالک، مخترع یا طراح هستند بایستی این گزینه را علامت بزنند.
 4. شخص حقوقی- غیر ایرانی: افراد حقوقی غیر ایرانی با که تابعیت ایرانی به‌عنوان مالک هستند بایستی این گزینه را علامت بزنند.

ابدعات و اخرتاعات را چگونه ثبتکنیم

مرحله‌ی چهارم، ثبت اطلاعات اولیه

بعد از انتخاب گزینه‌هایی که در مرحله قبل بیان کردیم اطلاعات موردنیاز باید تکمیل شود.تفاوت مخترع و مالک

 

مرحله‌ی پنجم: بارگذاری ضمایم و مدارک

ضمایم و مدارکی که در سایت نوشته‌شده است، باید در این مرحله آپلود (بارگذاری) شوند.

مدارک ثبت اختراع چیست

مرحله‌ی ششم: انتخاب حساب کاربری

حالا در این مرحله آدرس ایمیل و شماره‌ی همراه معتبری که در بخش اطلاعات اولیه وارد کردید، جهت تائید مجدد به شما نمایش داده می‌شود. اگر در این مرحله بر روی گزینه «تائید ثبت‌نام» کلیک کنید پیامی مبنی بر تائید اطلاعات نمایش داده می‌شود که با انتخاب و تائید گزینه‌ی «بلی» اطلاعاتی که تا این مرحله وارد کرده‌اید تائید می‌شود.

چگونگی ثبت اختراع در ایران

مرحله‌ی هفتم: دریافت کد شناسایی

اطلاعات فرمی که وجود دارد را با دقت فراوان مطالعه کنید. همچنین به شماره همراهتان پیامکی حاوی اطلاعات کاربری و رمز عبورتان ارسال خواهد شد. با کلیک بر روی گزینه‌ «مشاهده و چاپ اقرارنامه» فرمی نمایش داده خواهد ‌شد که بایستی دوباره با دقت فراوان آن را مطالعه کنید. درنهایت از طریق گزینه‌ی «تائید حساب کاربری با گواهی امضا» می‌توانید حساب کاربری خودتان را فعال کنید.

 

بعد از ثبت الترونیکی اطهارنامه چه اتفاقی خواهد افتاد؟

بعد از ثبت الکترونیکی اظهارنامه و … اطلاعات از طریق ایمیل و پیامک به شماره تلفن تعیین‌شده متقاضی ثبت اختراع اطلاع داده می‌شود؛ بنابراین در این مرحله اصلاً نیازی به مراجعه‌ی حضوری به سازمان ثبت وجود ندارد. همچنین تمامی پیگیری‌ها بعدی را باید از طریق همین سایت انجام دهید. درصورتی‌که در پرونده نقصی وجود داشته باشد، موضوع به شما اطلاع داده می‌شود و باید ظرف ۳۰ نسبت به اصلاح یا تکمیل نقص اعلام‌شده اقدام کنید. اگر نتوانید در مدت ۳۰ روز نواقص اعلام‌شده را برطرف کنید اظهارنامه شما باطل خواهد شد.

 

مطالب مرتبط :  7 منبع نوآوری

 

ارسال برای مرجع زیر صلاح

درصورتی‌که اختراع شما ازلحاظ پارامترهای سازمان ثبت اختراع مورد تائید باشد به یکی از مراجع زیر صلاح ارسال خواهد شد. مراجع زیر صلاح منظور دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها، سازمان‌ها و … است که سازمان ثبت اختراع آن‌ها را به‌عنوان مرجعی مطمئن جهت داوری قبول دارد.

 

داوری

پس‌ازاینکه پرونده شما به مرجع زیر صلاح ارسال شد حالا در آن مرکز اختراع شما را به چندین داور بدون افشای نامتان ارائه می‌شود. درواقع در این مرحله چند داور برای اختراع شما انتخاب می‌شود تا آن را داروی کنند. اگر موارد گفته‌شده تا به اینجا را قدم‌به‌قدم اجرا کرده باشید در این مرحله خیلی به مشکل بر نخواهید خورد و ممکن است تنها با چند سؤال از سوی داوران مواجه شوید. اگر داوران قبول کنند و مشکلی از بابت ثبت وجود نداشته باشد دیگر قدم‌های نهایی را بر خواهید داشت و آماده گرفتن سند ثبت اختراع خواهید شد.

 

نامه مرجع به سازمان ثبت

پس‌ازاینکه داوران اختراع را ازلحاظ سه پارامتر؛ جدید بودن، ابتکاری و ابداعی بودن، کاربرد صنعتی (قابل ساخت و استفاده بودن) تائید نهایی کردند از سوی مرجعی که اختراعتان را داروی می‌کند نامه‌ای به سازمان ثبت اختراع صادر می‌شود و آن مرجع نظر مثبت خود را برای ثبت این اختراع اعلام می‌کند. در اکثر مراجع این کار (ارسال نامه به سازمان ثبت اختراع) به‌صورت الکترونیکی انجام می‌شود اما برخی از مراجع هم هستند که هنوز به‌صورت دستی نامه را صادر می‌کنند که باید خودتان به تهران مراجعه کنید و نامه را به سازمان ثبت تحویل دهید.

 

روزنامه رسمی

بعدازاینکه نامه را تحویل دادید حالا در سایت سیستم برایتان پیامی قرار می‌دهد و باید از آن قسمت مبلغی را پرداخت کنید تا اختراعتان در روزنامه رسمی چاپ شود. دقت کنید که خود نام روزنامه «روزنامه رسمی» است که مختص کارهای حقوقی است. بسیاری از افراد فکر می‌کنند روزنامه رسمی منظور روزنامه‌ای مثل کیهان، ایران، شهروند، جوان و … است.

 

مطالب مرتبط :  دزدیده شدن ایده

مرحله آخر

در مرحله آخر تمامی مدارک و ضمائم و روزنامه رسمی را در دو نسخه چاپ می‌کنید. در این مرحله باید تمامی مخترعان زیر تمامی برگه‌ها (دو نسخه) را امضاء کنند و هر دو نسخه را به سازمان تحویل دهید. بعد تک‌تک مخترعان (خودشان یا وکیلشان) باید به سازمان مراجعه کنند و در آنجا اسنادی را امضا کنند تا سند ثبت اختراع را دریافت کنند. البته مخترعان نباید فراموش کنند که در روز مراجعه به سازمان تمامی مدارک موردنیاز و شناسنامه و کارت ملی خودشان را همراه داشته باشند. گواهی مثل گواهی زیر آخر به شما داده خواهد شود.

اظهارنامه ثبت اختراع

ثبت اختراع شما به اتمام رسید!

 

درباره‌ی سعید کیانفر

سلام من سعید کیانفر هستم و در این وبسایت مطالب و یافته های خودم درباره خلاقیت با شما به اشتراک بگذارم.

همچنین ببینید

محر کهای مغزی خلاقیت

۹ محرک‌ مغزی برای تقویت خلاقیت

۱۰ مورد از محرک‌های مغزی برای تقویت خلاقیت  آیا احساس می‌کنید که نیاز به تقویت …

۴ نظر

 1. این مطلب رو حتما ببینین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *