جمعه , ۲۶ مهر ۱۳۹۸
خانه « دسته‌بندی نشده « ۶ توصیه از پیکاسو درباره خلاقیت
روشهای پیکاسو برای خلاقیت

۶ توصیه از پیکاسو درباره خلاقیت

روشهای پیکاسو برای خلاقیت

۶ توصیه از پیکاسو درباره خلاقیت

۶ توصیه از پیکاسو درباره خلاقیت موضوع مقاله ما است. می‌گویند اگر آلبرت انیشتین به دنیا نمی‌آمد، شاید روزی فرد دیگری به دنیا می‌آمد و تئوری نسبیت را کشف می‌کرد. اما اگر پابلو پیکاسو به دنیا نمی‌آمد، شاید هنر او هیچ‌وقت خلق نمی‌شد…

اگر آلبرت انیشتین به دنیا نمی‌آمد، شاید روزی فرد دیگری به دنیا می‌آمد و تئوری نسبیت را کشف می‌کرد. اما اگر پابلو پیکاسو به دنیا نمی‌آمد، شاید هنر او هیچ‌وقت خلق نمی‌شد. پیکاسو توانست در ۹ سالگی اولین نقاشی خود با عنوان Le Picador را کامل کند که در آن مردی در حال اسب‌سواری کردن در یک میدان گاوبازی است.

یکی از ویژگی‌های پیکاسو در دوران تحصیلش این بود که به دلیل خلاقیت بسیار بالایی که داشت از اینکه به او گفته شود چه‌کار بکند و چه‌کار نکند، بسیار متنفر بود. اولین قرارداد پیکاسو در پاریس و با دلال هنری به نام پیر مناش به امضا رسید؛ قراردادی که بر اساس آن مناش هرماه  ۱۵۰ فرانک (معادل ارزش فعلی ۷۵۰ دلار) به او پرداخت می‌کرد.

همچنین بخوانید: خلاقیت چیست؟

علا رغم اینکه پیکاسو شروع نه‌چندان خوبی در حرفه خود داشت، بعدها به یکی از تأثیرگذارترین هنرمندان قرن بیستم تبدیل شد و آثاری از خود به‌جای گذاشت که هنوز هم ازلحاظ خلاقیت پیشرو هستند. در ادامه این مقاله تعدادی از نقل‌قول‌هایی را که منتسب به او است، می‌خوانیم:

 

مطالب مرتبط :  فرصت گرا یا تهدیدگرا

آموزش خلاقیت و نوآوریتوصیه اول :هنرمندان بد کپی می‌کنند. هنرمندان خوب استفاده می‌کنند. 

این نقل‌قول پیکاسو تفاسیر مختلف و زیادی دارد. یکی از تفسیرهای آن می‌تواند این باشد که هیچ‌چیز اصیلی دیگر باقی نمانده است و همه حرف‌ها گفته‌شده و همه‌چیز تنها بیان دوباره حرف‌های گذشته است. در این میان خلاقیت یعنی اینکه چطور آنچه را که قبلاً گفته‌شده است را با توجه به شرایط و نیازهای جدید بیان کنیم. جالب است که تی اس الیوت از شعرای معروف قرن بیستم نیز می‌گوید: شاعران بی‌تجربه تقلید می‌کنند. شاعران بالغ بهره می‌برند.

 

آموزش خلاقیت و نوآوریتوصیه دوم هر چیزی را که بتوان تصور کرد، واقعی است.

این نقل‌قول از فردی است صاحب قوه تخیل بسیار فعالی بوده و این نکته را می‌توان از آثار او به‌خوبی متوجه شد. پیکاسو از افراد بسیار تأثیرگذار روی مکتب سورئالیسم بوده است که پایه و اساس این مکتب بر آزاد کردن قوه تخیل هنرمند استوار است.

 

مطالب مرتبط :  3 منبع خلاقیت از دیدگاه برایان تریسی

 

آموزش خلاقیت و نوآوریتوصیه سوم: هنر، یعنی حذف غیرضروریات

از استیو جابز نقل‌شده است که «نوآوری به هر چیزی جواب مثبت دادن نیست.» از جاناتان آیوز نقل‌قول‌های زیادی می‌شود که به برداشتن ویژگی‌های اضافی و ساده‌سازی محصول اشاره دارد. استیو جابر نیز تحت تأثیر هنرمندان قرن بیستم و ازجمله آن‌ها پیکاسو بود. زیبایی در عین سادگی که ویژگی بسیاری از محصولات شرکت اپل است الهام گرفته از نقاشی‌های پیکاسو است. حتی شرکت گوگل زمانی که نرم‌افزاری خوب طراحی می‌کند اگر استفاده از آن آسان نباشد آن را کناری گذارد.

مقالات مرتبط: روش خاص استیو جابز برای خلاقیت

 

آموزش خلاقیت و نوآوریتوصیه چهارم: عمل، کلید موفقیت تمام موفقیت‌ها است. 

برای رسیدن به تمام موفقیت‌ها و ازجمله آن‌ها خلاق بودن، عمل‌گرایی اصل اساسی است. عمل‌گرا بودن باعث می‌شد پیکاسو افکار و تخیلات خود را به زیبایی به تصویر بکشد. درزمینه خلاقیت، همواره باید به یک نکته‌ توجه کنیم که خلاقیت ما چگونه می‌تواند در عمل به اثری تأثیرگذار تبدیل شود و برای خود و سازمانمان سودآور باشد.

 

مطالب مرتبط :  چک‌لیست PICL

آموزش خلاقیت و نوآوریتوصیه پنجم: تمام کودکان هنرمند به دنیا می‌آیند. مسئله این است که وقتی بزرگ می‌شویم چگونه هنرمند باقی بمانیم.

این نقل‌قول را تحقیقات بسیاری که درزمینه خلاقیت صورت گرفته است تأیید می‌کند. پژوهش‌های زیادی که انجام‌شده نشان می‌دهند از زمانی که کودکان وارد مدرسه می‌شوند و در سیستم آموزش و پروش قرار می‌گیرد نیم‌کره راست مغز که مربوط به خلاقیت است کمتر و کمتر مورداستفاده قرار می‌گیرد تا کاملاً ضعیف شود.

 

همچنین بخوانید: آیا فرصت گرا هستید یا تهدیدگرا

 

آموزش خلاقیت و نوآوریتوصیه ششم: من اشیا را آن‌طور که درباره‌شان فکر می‌کنم می‌بینم نه آن‌طور که آن‌ها را می‌بینم.

این نقل‌قول بسیار زیبا از پیکاسو ما را به یاد این فلسفه می‌اندازد که دنیا را با توجه به چشم‌انداز خود تغییر بده. این ویژگی باید سرلوحه تمام کسانی باشد که می‌خواهند خلاق شوند و خلاقیت را در خود نهادینه کنند. 

توجه به این نقل‌قول‌های پیکاسو باعث می‌شود که بتوانیم خلاقیت را به تمرینی پیوسته برای خود تبدیل کنیم. خلاقیت نگاه تازه‌ای به نیازهای افراد است. 

 

 

درباره‌ی سعید کیانفر

سلام من سعید کیانفر هستم و در این وبسایت مطالب و یافته های خودم درباره خلاقیت با شما به اشتراک بگذارم.

همچنین ببینید

محر کهای مغزی خلاقیت

۹ محرک‌ مغزی برای تقویت خلاقیت

۱۰ مورد از محرک‌های مغزی برای تقویت خلاقیت  آیا احساس می‌کنید که نیاز به تقویت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *