جمعه , ۲۶ مهر ۱۳۹۸
خانه « دسته‌بندی نشده « ۷ منبع نوآوری
منبع نوآوری
پیتر دارکر و منابع نوآوری

۷ منبع نوآوری

۷ منبع نوآوری

 

منبع نوآوری

 

 

 ۷ منبع نوآوری از دیدگاه پیتر دراکر را در این مقاله بررسی خواهیم کرذ. پیتر دراکر شخصیتی بزرگ در زمینه نظریه‌پردازی حوزه کسب‌وکار است. به او پدر نوین علم مدیریت می‌گویند. وی در کتاب معروف خود به نام «نوآوری و کارآفرینی» هفت منبع نوآوری مهم در کسب‌وکار را توضیح می‌دهد. مفاهیم موجود در این کتاب متناسب با شرایط کشورمان بازنویسی شده است.

می توان منابع دیگری را برای نوآوری عنوان کرد اما ۷ منبع نوآوری که دراکر به آن اشاره کرده است بسیار مهم و بنیادین هستند. اگر به دنبال خلق و یا رشد کسب‌وکار هستید، این مقاله را از دست ندهید.

 

مقالات مرتبط: ۳ منبع خلاقیت از دیدگاه برایان تریسی

 

 

رویدادهای غیرمنتظره

یکی از ۷ منبع نوآوری رویدادهای غیرمنتظره است. در دنیای سیال امروز که تغییر پای ثابت آن شده است خیلی نباید از ایجاد رویدادهای غیرمنتظره متعجب شد. رویدادهای غیرمنتظره و ناگهانی می‌تواند کاملاً یک صنعت را دچار دگرگون‌های عظیمی کنند. اما منظور از رویدادهای غیرمنتظره چیست؟ منظور موفقیت‌ها و شکستی‌هایی است که سبب ایجاد فرصتی جدید و یا سبب آشکار شدن آن می‌شود.

پیر امیدیار که اصالتی ایرانی دارد می‌خواست مجموعه‌ای از جعبه‌های شیرینی را به فروش برساند. امیدیار ازآنجایی‌که سایت نداشت، ebay را ساخت تا محصولش را به امیدیار را به این تصمیم رساند از طریق این مدل مزایده، محصولات دیگری نیز هم به بفروشد. امیدیار به این دلیل به یکی از ثروتمندترین افراد تبدیل شد که توانست همین رویداد غیرمنتظره (موفقیت درفروش جعبه‌های شیرینی) را تشخیص و از آن استفاده کند. جمله معروفی وجود دارد و می‌گوید موفقیت به سراغ کسانی می‌رود که آماده دریافت آن هستند. دیدگاهمان به شکست را نیز باید تغییر دهیم. دیوید کلی می‌گوید اگر می‌خواهید موفقیت شوید تعداد شکست‌های خود را دو برابر کنید. بسیاری شکست‌های غیرمنتظره محصولات سبب تفکر در مورد آن و بازطراحی و خلق محصولی بسیار محبوب و پرفروش می‌شود.

 

مطالب مرتبط :  خلاقیت از دیدگاه دیوید اگیلوی

مقالات مرتبط: چک لیست خلق ایده اسبورن

 

ناسازگاری

یکی دیگر از موارد ۷ منبع نوآوری ناسازگاری است. همیشه پای یک ناسازگاری در میان است. داستان ابداعات، اختراعات و محصولات جدید همیشه از یک ناسازگاری منشأ گرفته‌شده است. ناسازگاری مشتریان با محصولات و خدمات سبب می‌شود که عده‌ای به فکر طراحی محصول و یا خدمتی شوند که این ناسازگاری را رفع کند. ناسازگاری اگر خلاقانه دیده شود می‌تواند منبعی عالی برای خلق محصولات و خدمات جدید باشد و کسب‌وکار را به‌طورکلی دگرگون کند.

 

نیاز به فرایند

سومین مورد از ۷ منبع نوآوری نیاز به فرآیند جدید است. نیاز به فرایندی خاص و یا جدید، یکی دیگر از منابع مهم و اصلی نوآوری است. نیاز مادر اختراع است. این جمله مصداق این مورد است. همیشه یک کمبود، آشفتگی، نیاز، بهبود و … در سیستمی سبب خلق ایده‌های جدید می‌شود. خلق مواردی که بتواند سازمان شمارا چابک‌تر کند به معنی افزایش توان رقابتی شما است. افزایش توان رقابتی یعنی بازار و مشتریانی بزرگ‌تر.

زمانی که آقای تام موناگان ایده ارسال پیتزا در ۳۰ دقیقه یا کمتر را بیان کرد، صاحبان پیتزافروشی که تام موناگان در آنجا کار می‌کرد، گفتند که این ایده غیرممکن است. استدلال آن‌ها این بود که هر پیتزا باید پس از سفارش بر اساس سلیقه مشتریان آماده، پخته، بسته‌بندی و ارسال شود؛ اما صاحبان پیتزافروشی در تله اثر مدیچی گیرکرده بودند. واقعاً هم انجام همه این کارها در کمتر از ۳۰ دقیقه ممکن نبود.

اما ایده تام بسیار ساده بود. او بر اساس تجارب خود در ارسال پیتزا و تحقیقات بازار متوجه شده بود که ۲۰% انواع پیتزاها، %۸۰ انواع سفارش‌ها را شامل می‌شود. تام تصمیم گرفت پیتزافروشی خودش را تأسیس فقط ۸ پیتزای خاص را ارائه کند که ازنظر اندازه و محتویات محبوبیت بیشتری داشتند.

او از قبل ترکیب پیتزاها را آماده می‌کرد و فقط هنگام دریافت سفارش آن‌ها می‌پخت. این ایده او سبب شد در مدت‌زمان کوتاهی ۸۰۰۰ رستوران پیتزا دومینو در سرتاسر جهان افتتاح شود.

آیا می‌توانید خدماتی بهتر، سریع‌تر، ارزان‌تر، راحت‌تر یا مناسب‌تر از رقیبانتان ارائه دهید؟

تنها و فقط یک تغییر جزئی در فرایندهایی مثل تولید، ارسال، توزیع و… می‌تواند کلید پیروزی شما باشد.

 

مطالب مرتبط :  تکنیک استخوان ماهی- تکنیکی شناخته شده برای خلاقیت و ایده پردازی

مقالات مرتبط: خلاقیت در علی بابا

 

تغییر در ساختار صنعت

مورد بعدی ۷ منبع نوآوری تغییر در ساختار صنعت است. ساختار صنایع دچار تغییرات زیادی نسب به ده‌های قبل می‌شود. مدیرعامل بنز مصاحبه‌ای جالب انجام داده بود و گفته بود که دیگر ما از این به بعد باید با شرکت‌های مثل گوگل رقابت کنیم. در هم تنیدگی ساختار صنایع بحث جدیی است. هر ایده و پیشرفتی جدید در تکنولوژی و صنعت فرصت‌هایی را خلق می‌کند. مثلاً ساختار صنعت حمل‌ونقل پس از ورود هواپیما دچار تغییر شد.

 

 تغییرات جمعیتی

ایران امروزه دارای بافت جمعیتی جوان است. کمکم این بافت جمعیتی به سمت پیر شدن در حال حرکت است. این جمعیت نیازهایی دارند که باید شناسایی و رفع شود. مثلاً نیازها، خواسته‌ها افراد سالخورده و مسن در اکثر زمینه‌ها درمان، بهداشت، مسافرت، متفاوت است. این تقاضاهای جدید بازارهایی جدید و بسیار بزرگ را برای محصولات و خدمات جدید را ایجاد می‌کند. تغییر در سبک زندگی و افزایش سن ازدواج و برداری نیازهای جدیدی خلق کرده است

 

مطالب مرتبط :  تأثیر موسیقی بر خلاقیت

تغییر در نگرش و ارزش

تغییر در نگرش و ارزش افراد به زندگی نیز منبع نوآوری است. مثلاً امروزه اعمال جراحی زیبایی خصوصاً در ایران نشان از تغییر ارزش و نگرش اقشاری از جامعه است. مثلاً امروزه لمینیت و سفید کردن دندان‌ها یک ارزش خوب در میان افراد جامعه تلقی می‌شود. شکر عامل اصلی پوسیدگی دندان‌ها است. جالب است که در قدیم شکر بسیار گران‌قیمت بوده و خیلی از افراد نمی‌توانستند آن را تهیه کنند. افراد ثروتمندی که از شکر استفاده می‌کردند دندان‌هایشان سیاه و پوسیده می‌شد. عده‌ای مواد سیاه کننده به دندان‌های خود می‌زدند تا نشان دهند که ثروتمند هستند. امروزه نسل جدید و جوان تأکید بیشتری بر تغذیه سالم و تناسب‌اندام دارد. شاید در بین این ۷ منبع نوآوری این مورد بسیار شاخ باشد.

 

مقالات مرتبط: چک لیست ایده پردازی رابرت هریس

 

علوم جدید

علوم جدید که امروزه به‌وفور تولید می‌شود منبعی جدید برای خلق فرصت‌های جدید است. هر علم جدید که می‌آید فرصت‌هایی را پشت سرخود می‌آورد. مثلاً علم نانو توانست فرصت‌هایی را در صنایعی چون داروسازی، تولید لباس (جوراب و پیراهن نانو) و … کرد. البته برخی مواقعِ زمان اقتصادی شدن این علم دقیقاً مشخص نیست و خیلی دقیق نمی‌توان روی آن برنامه‌ریزی کرد.

 

در آخر:

۷ منبع نوآوری را بررسی کردیم.

حتماً یک‌بار دیگر این مقاله را با دقت بخوانید

به سایت بنیاد مکنزی بروید و تکنولوژی‌های برهم زننده خوب بررسی کنید.

محصولات و خدماتی جدید طراحی کنید.

حتما خلاقیت را یاد بگیرید.

برای آینده آماده شوید.

 

 

درباره‌ی سعید کیانفر

سلام من سعید کیانفر هستم و در این وبسایت مطالب و یافته های خودم درباره خلاقیت با شما به اشتراک بگذارم.

همچنین ببینید

محر کهای مغزی خلاقیت

۹ محرک‌ مغزی برای تقویت خلاقیت

۱۰ مورد از محرک‌های مغزی برای تقویت خلاقیت  آیا احساس می‌کنید که نیاز به تقویت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *