شنبه , ۲ آذر ۱۳۹۸
خانه « دسته‌بندی نشده « ۹ محرک‌ مغزی برای تقویت خلاقیت
محر کهای مغزی خلاقیت

۹ محرک‌ مغزی برای تقویت خلاقیت

۱۰ مورد از محرک‌های مغزی برای تقویت خلاقیت

 آیا احساس می‌کنید که نیاز به تقویت خلاقیتتان دارید؟

 برای تقویت خلاقیت، بدن و ذهن شما باید در بهترین حالت ممکن کار کنند. ضرب‌المثل عقل سالم در بدن سالم نشان‌دهنده‌ی این موضوع اهمیت است. به‌منظور سلامت ذهن و جسم خود، مواردی که در ادامه اشاره می‌شود را امتحان کنید.

۱- ورزش را فراموش نکنید.

 

تمرین تفکر خلاق

 ورزش کردن موجب افزایش مواد مغذی در مغز که به شکل گلوکز است می‌شود.  وقتی گلوکز بیشتری مصرف شود، فعالیت مغز نیز افزایش می‌یابد. این امر باعث افزایش اکسیژن جاری در خون می‌شود و همچنین اندورفین را در خون آزاد می‌نماید و اتصالات عصبی را در مغز افزایش می‌دهد.

 هر فعالیت منظم و ریتمیک از قبیل دویدن، قدم زدن، شنا کردن و … باعث به راه افتادن تخیلتان می‌شود. ایده‌های زیادی به ذهن انیشتین هنگامی‌که دوش می‌گرفت خطور می‌کرد و او وسایل ثبت ضد آب ایده داشت.  ورزش‌های موردعلاقه من قدم زدن پیاده‌روی ، فوتبال و ….است.

تمرین تقویت خلاقیت

فعالیت‌ها و ورزش‌های موردعلاقه شما چیست؟

مطالب مرتبط :  تکنیک ایده پردازی گشت‌وگذار گروهی

۲- دریچه قلب خود را بازنمایید.

 

تفکر خلاق

 قلب آغازگر ریتم در بدن است که تحت تأثیر فرآیندهای مغزی است که سیستم عصبی آن را کنترل می‌کنند. هرچه که ریتم قلبی فردی منسجم‌تر باشد، عملکرد مغز را بهبود می‌یابد و اجازه می‌دهد که این امر موجب تمرکز، ایجاد خلاقیت و تصمیم‌گیری بهتری می‌گردد.

 هنگامی‌که ریتم قلبی شما منسجم باشد، شما در بهترین حالت خود قرار خواهید داشت و احساس اعتمادبه‌نفس، حس مثبت ، تمرکز، آرامش همراه باانرژی خواهید داشت. چند تکنیک منسجم سازی برای برطرف کردن استرس، فعال کردن بینش ذاتی و هوش:

قدم اول: تمرکز قلبی

 توجه خود را روی ناحیه قلب خود که در وسط قفسه سینه است، متمرکز سازید. در صورت تمایل می‌توانید در دفعات اولی که این کار را انجام می‌دهید، دست خود را روی قفسه سینه قرار دهید تا به تمرکزتان روی ناحیه قلب کمک کند.

قدم دوم: تنفس قلبی

 به‌صورت عمیق اما عادی نفس بکشید و تصور کنید که نفس شما از میان ناحیه قلبی‌تان عبور می‌کند. به تنفس کردن به‌راحتی ادامه دهید تا زمانی که یک ریتم درونی خوبی را احساس کنید.

قدم سوم: احساس قلبی

 همان‌طور که تمرکز و تنفس قلبی را بهبود می‌بخشید، یک احساس مثبتی را فعال می‌سازید. این احساس مثبت را به یاد بیاورید و سعی کنید که دوباره آن را تجربه کنید. یکی از ساده‌ترین روش‌ها برای ایجاد حس مثبت به یادآوردن یک مکان خاصی و یا عشقی که به دوستان نزدیک یا خانواده خود دارید است. این مهم‌ترین مرحله است.

تمرین تقویت خلاقیت:

سعی کنید این تمرین را انجام دهید.

 

مطالب مرتبط :  چرا پیاده‌روی سبب افزایش خلاقیت می‌شود؟

۳- به موسیقی گوش دهید.

 

خلاقیت و موسیقی

 موسیقی یکی از بهترین راه‌ها برای وارد شدن به حالت رهایی ذهن است که می‌تواند باعث رهایی خلاقیت گردد. موسیقی‌های مختلف می‌تواند شبکه‌های نورونی جدیدی را در مغز ایجاد کند که این امر روی فرایند تفکر و یادگیری تأثیر می‌گذارد. طبق تحقیقاتی که انجام‌شده، مشخص‌شده است که موزیک کلاسیک می‌تواند روی ژنی که مسئول احساس لذت است تأثیر بگذارد.

مطالب مرتبط :  تأثیر موسیقی بر خلاقیت

در یک مطالعه شرکت‌کنندگان به موسیقی موزارت گوش کردند. جالب است که دانشمندان تغییر چشمگیری را در عملکرد مغزی افرادی که با موسیقی آشنایی داشتند در مقایسه با افرادی که با موسیقی آشنایی نداشتند، مشاهده کردند. نتیجه این تحقیق این بود که، ترشح دوپامین و انتقالات سیناپسی با گوش دادن به موسیقی کلاسیک تقویت می‌گردد. دوپامین باعث کنترل مراکز لذت در مغز می‌شود که از طریق ارتباطات سیناپسی منتقل می‌گردد.

تمرین تقویت خلاقیت:

سعی کنید به چند موسیقی خوب هرروز گوش کنید.

 

۴- از آروماتراپی برای فعال کردن مغزتان استفاده کنید.

تفکر خلاق و آرماروتراپی

یک روز در یک کنفرانس وقتی‌که در حالت چرت زدن به یک سخنرانی گوش می‌دادم، ناگهان مغزم با رایحه لیمویی از اودکلن فردی تحریک و هوشیار شد. خیلی سریع احساس هوشیاری کردم و توجه کردن به سخنرانی برایم آسان‌تر شد. از آن موقع متوجه شدم که آروماتراپی واقعاً در ایجاد تمرکز می‌تواند مفید باشد. انرژی‌دهنده‌ها مانند نعنا و لیمو و یا آرامش‌دهنده‌ها شامل یلانگ یلانگ، گل شمعدانی و رز هستند.

 چند قطره از اسانس معطر در داخل حمام یا بخور هم می‌تواند مفید باشد. توجه داشته باشید که هنگام استفاده از این رایحه‌ها، اطرافیان به آن آلرژی نداشته باشند.

تمرین تقویت خلاقیت:

سعی کنید از آروماتراپی استفاده کنید.

مطالب مرتبط :  چرا بیل گیتس برای ایده پردازی ظرف می شوید؟

۵- مغزتان را تغذیه کنید.

 

مغز و خلاقیت

ویتامین ب از مواد اساسی برای قدرت مغز است. منابع آن شامل نخود لوبیا جگر کلیه مرغ و تخم‌مرغ است.  برون borone برای حافظه و تمرکز اساسی می‌باشد که منابع آن شامل سیب، گلابی و سبزیجات پربرگ سبز است.

تمرین تقویت خلاقیت:

سعی کنید در تغذیه خود از ویتامین ب بیشتر استفاده کنید.

 

۶- قهوه بخورید.

خلاقیت و فهوه

برخی از مطالعات می‌گویند که قهوه باعث کمک به خلاقیت می‌گردد درحالی‌که تحقیقات دیگر بیانگر آن است که مانعی برای خلاقیت است. تحقیق جدید نشان می‌دهد که مقدار متوسطی از آن باعث رشد قوه خلاقیت می‌گردد.

 همان‌طور که محققین اشاره می‌کنند که به‌جای حبس خود در اتاق ساکت، برای حل مشکل بکوشید، از دایره‌ی امن خود خارج شوید و با محیط شلوغ اطراف خود رابطه برقرار کنید که این باعث تحریک مغز و تولید ایده‌های خلاقانه می‌گردد.

تمرین تقویت خلاقیت:

سعی کنید اعتدال را در خوردن قهوه فراموش نکنید.

 

۷- به خیال‌پردازی‌هایتان دست‌یابید.

تفکر خلاق

 خیال‌پردازی باعث رشد خلاقیت می‌گردد. از مشکلات خود کمی دور شوید و اجازه دهید تا فکرتان آزادانه پرسه بزند. سپس بررسی کنید چه خیال‌پردازی‌هایی درباره آن موضوع انجام دادید. به دنبال نشانه‌ها و تصاویر افکارتان در رؤیاپردازی‌هایتان باشید تا راه‌حل مشکل را بیابید.

تمرین تقویت خلاقیت:

خیال‌پردازی یک منبع عالی برای خلاقیت است سعی کنید خیال‌پردازی کنید.

مطالب مرتبط :  عادات عجیب افراد خلاق

۸- کنجکاو باشید و تجسس نمایید.

چگونه خلاقت تر باشیم

 شما بدون تکامل شخصیتتان نمی‌توانید کارهای بزرگی انجام دهید. هنگامی‌که افراد از طریق آموختن و خلاقیت، رشد پیدا می‌کنند تکامل بیشتری می‌یابند و ۱۲۷ درصد تلاش بیشتری در رابطه باکارشان انجام می‌دهند. به خاطر بیاورید که چه‌کاری را در دوران کودکی دوست داشتید انجام دهید، برخی از آن را به کارهای روزمره‌تان وارد کنید.

 این یک نشانه برای نبوغ، موهبت الهی و استعداد شماست. داوینچی، ادیسون، انیشتین و پیکاسو همگی دوست داشتند تا کنجکاوی و تجسس نمایند.

تمرین تقویت خلاقیت:

سعی کنید در برخی از مسائل کنجکاوی به خرج دهید.

مطالب مرتبط :  عادات عجیب افراد خلاق

۹- اعتماد ذهنی ایجاد نمایید.

مغز و خلاقیت

  اطرافتان را با افراد باانگیزه‌ای که در زمینه‌های مختلف فعالیت می‌کنند مملو کنید تا مشوق شما باشند و قوه خلاقیتتان را تحریک کنند. مجلات مختلف و متفاوتی را در حیطه‌های مختلفی مطالعه نمایید.

 بین افراد، مکان‌ها، اشیا و … ارتباط برقرار کنید تا به شرایط شغلی جدیدی دست پیدا کنید. این کار با توجه به عصر ارتباطات کار آسانی است. برای ارتباط نزدیک و چهره به چهره می‌توان از کافه و… استفاده نمود.

تمرین تقویت خلاقیت:

در جمع‌های باانگیزه حضورداشته باشید.

درباره‌ی سعید کیانفر

سلام من سعید کیانفر هستم و در این وبسایت مطالب و یافته های خودم درباره خلاقیت با شما به اشتراک بگذارم.

همچنین ببینید

خلاقیت و بیل گیستس

چرا بیل گیتس برای ایده پردازی ظرف می شوید؟

چرا ظرف شستن باعث افزایش خلاق‌ می‌شود؟ همیشه در مقالات، کلاس‌ها و کارگاه‌ها به این …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *